FAS

Arabayla Fas Turu

Afrika’nın kuzeybatısında, Cebelitarık boğazının kıyısında, Sahra Çölü’nün bir ucunda bulunan Fas’tayız. Otantik şehirler, yemekler ve manzaralar sunan Fas, aynı zamanda tarih ve kültür dolu. Aynı zamanda eşsiz bir deneyim sunan develer eşliğinde Sahra Çölü turu da Fas’ın keyfine keyif katıyor.

Sahra Çölü

Fas’ı bir uçtan diğer uca gezmek, hakkıyla keşfetmek için biz araç kiralayıp Fas yollarını teptik. Bu yazımızda da ipuçları sunacağız. Ayrıca Fas’ın şehirlerini ve aktiviteleri keşfetmek için Marakeş Gezi Rehberi, Suvayr (Essaouira) Gezi Rehberi, Fas Çöl Turu ve Kampı, Volubilis Antik Kenti, Fes Gezi Rehberi ve Şafşavan Gezi Rehberi yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Fas Nerede merak ediyorsanız 🙂

Fas için Ulaşım Önerileri

Fas’a Türkiye’den ulaşmak için Kasablanka’ya uçmak gerekiyor. THY, Pegasus gibi firmaların yanı sıra Royal Air Maroc ve Air Arabia gibi firmaların da İstanbul-Kasablanka arası uçuşları mevcut.

Fas içinde şehirler arası seyahat etmek için de çeşitli alternatifler mevcut. Uğraşmak istemiyorsanız paket turlar satın alıp farklı şehirlere tur imkanlarıyla gidebilirsiniz. Biraz zahmet çekelim ama ucuz olsun diyenler de otobüs ve trenlerle şehirler arası seyahat edebilir.

Biz Fas’ta 9 gün geçireceğimiz için araç kiralamayı tercih ettik. Böylece istediğimiz güzergahı istediğimiz saatte izleyebildik.

Fas yollarından manzaralar

Fas’ta Araç Kiralamak

Fas’ta araç kiralamak için önceden internet üzerinden alternatifleri araştırdık ve yol şartlarından emin olamadığımız için bir SUV kiraladık. Kolay olsun diye aracı Kasablanka Havaalanı’ndan, güvenilir olduğunu düşündüğümüz bir firmadan aldık. Aracı kolayca teslim aldık ancak kredi kartına epey yüklü bir bloke koyduklarını da belirtelim.

Fas’ta şehirler arası yollar beklediğimizden daha düzgün çıktı, her yere, hatta Sahra Çölü’ne kadar asfalt yollar mevcut. En yorucu kısım Atlas Dağları’nı geçmek oldu, onun dışında genelde düz ve rahat yolları var.

Şehir içi yollar ise bir o kadar keşmekeş. Her an bir yerlerden araba, motor, bisiklet, insan, at, eşek fırlayabiliyor, gerçekten çok dikkatli, sabırlı ve sakin olmak lazım.

Yollarda dikkat edilmesi gereken nokta hız limitleri, çünkü çok sık polis kontrolü var ve hemen ceza yazmaya eğilimliler. Biz önceden bildiğimiz için hız limitlerine dikkat ettik, buna rağmen birkaç sefer polis çevirmesine girmekten kurtulamadık. Hatta bir seferinde arka koltukta emniyet kemeri takılı değil diye ceza istediler. Neyse ki biraz ısrar edip, yanımızda nakit olmadığını söyleyip, cezayı plakaya yazmalarını isteyerek polisleri caydırdık 🙂

Marakeş

Fas Konaklama Önerileri

Fas’ta konaklama fiyatları özellikle merkezi konumlarda Avrupa fiyatlarıyla yarışır seviyelerde. Yine de Medina denilen eski kent merkezinde kalmayı birçok yere yürüyerek ulaşabilmek için tercih ettik. Hem ulaşım kolaylığı hem de Fas’ın kültürünü yaşamak istediğimiz içinse Riad adı verilen avlulu evlerden seçmeye dikkat ettik. Otellerden daha uygun fiyata, otantik bir konaklama yapmak için riadlar ideal. Ayrıca riadlar genelde aileler tarafından işletildiği için, Fas kültürü ve misafirperverliğine şahit olmak için de güzel bir fırsat.

Bir Riad Avlusu

Fas Yemekleri

Fas’ta yemek olarak en çok bulacağınız şey, geleneksel yemekleri Tajin olacak. Toprak kaplarda pişirilen sebzeli, baharatlı et yemeği olan tajin birçok yerde güzel yapılıyor ve bizim damak tadımıza da uygun. 

Fas’ta birçok sokak lezzeti de mevcut. Hijyenik olup olmadığı konusundaki tereddüdümüzden dolayı biz genelde restoranlarda yemeyi tercih ettik.

Alkol bulmak ise pek kolay değil, genelde restoranlarda alkol bulunmuyor. Onun yerine çeşit çeşit, lezzetli, taze sıkılmış meyve sularını bulabilirsiniz. Hatta sokak satıcılarından şeker kamışı suyu bile deneyebilirsiniz.

Fas’ta genel olarak yeme içme fiyatlarının çok ucuz olduğunu söyleyemeyeceğiz. Hatta ortalama Türkiye’de verdiğimiz fiyatların üzerine çıktık diyebiliriz.

Fas için Rota Önerisi

Fas büyük bir ülke olsa da 9 günlük bir sürede birçok önemli noktasını gezebilirsiniz. Biz kendi izlediğimiz güzergahı önereceğiz:

  • Kasablanka: Kasablanka’da çok fazla zaman geçirmeye gerek olmadığını düşünüyoruz. Uçuşumuz buraya olduğu için uğramış olduk. Dünya’nın en büyük camilerinden biri olan Hasan II Camii’ni görüp yolunuza devam edebilirsiniz.
  • Marakeş: Marakeş’te en az 2 gece geçirmenizi öneririz. Hem Fas’ın en otantik şehirlerinden biri hem de görülecek birçok noktası var. Jemaa el-Fnaa Meydanı, Koutoubia (Kutubiye) Camii, Ben Youssef Medresesi, Majorelle Bahçeleri ve Bahia Sarayı bunlardan birkaçı. Daha fazla detay için Marakeş Gezi Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Suvayr (Essaouira): Marakeş’ten 3 saatlik bir yolculukla ulaşılabilen Suvayr’da balıkçı limanını ve Bab El Marsa kapısını görüp sokaklarında gezebilirsiniz. Daha fazla detay için Suvayr (Essaouira) Gezi Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Suvayr (Essaouira)
  • Sahra Çölü: Marakeş’ten uzun bir araba yolculuğu ile Merzouga’ya ulaşarak develer, kumullar ve günbatımı manzaraları dolu bir çöl kampı yaşayabilirsiniz. Detayları Fas Çöl Turu ve Kampı yazımızda.
  • Fes: Deri tabakhaneleri, daracık sokakları ve mimarisiyle görmeden dönmek istemeyeceğiniz Fes şehrinde 2 gece rahatlıkla geçirebilirsiniz. Dataylar Fes Gezi Rehberi yazımızda.
Fes
  • Volubilis Antik Kenti: Antik Roma’nın Kuzey Afrika’daki en büyük şehirlerinden birini ve ilginç mozaiklerini kaçırmamak için Volubilis Antik Kenti’ni öneririz. Çöl dönüşü yorucu olsa da antik kent severler için Volubilis Antik Kenti yazımızda detaylarından bahsettik.
  • Şafşavan: Mavi şehir Şafşavan’a gelip dünyanın başka bir yerinde çekemeyeceğiniz masmavi fotoğraflar çekebilirsiniz. Gerçekten sadece sokaklarında gezmek için bile Şafşavan’ı tur programınıza ekleyebilirsiniz. Şafşavan Gezi Rehberi yazımızda şehrin mavi sokaklarını da bulabilirsiniz.
Şafşavan
  • Tangier/Taouen: İlk planımızda olsa da Air Arabia’nın uçak günümüzü değiştirmesiyle gidemediğimiz şehirler oldu. Fas’ın Akdeniz kıyısı bu kentlerinde Portekiz ve İspanyol etkisini deneyimleyebilirsiniz.
  • Rabat: Fas’ın başkenti olsa da Rabat’a çok zaman ayırmanızı tavsiye etmeyiz. Kasablanka’ya dönerken içinden geçip şehri panoramik görmek bizim için yeterli oldu.

İzlediğimiz rotayı şu şekilde de gösterebiliriz. Gün sayınıza göre güzergahı uzatıp kısaltabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir