Çanakkale,  Kaz Dağları,  TÜRKİYE

Assos Gezi Rehberi

Kaz Dağları gezimizin önemli bir parçasını da Assos bölgesi oluşturuyor. Etkileyici manzarasıyla Athena Tapınağı‘nı barındıran Assos Antik Kentinin yanı sıra Behramkale Köyü, Kadırga Koyu, Asya anakarasının en batı noktası olan Babakale Köyü, Akliman Sahili ve Apollon Smintheus Antik Kenti’ne doğru keşif gezimize devam ediyoruz.

Behramkale Köyü

Assos Antik Kenti’nin ve Osmanlı döneminde kurulan Behramkale Köyü’nün bulunduğu yere hep beraber ‘Assos’ deniyor. Behramkale Köyü’ne, Yeşilyurt Köyü’nden yaklaşık 27 km ve yarım saatlik keyifli bir araba seyahati ile ulaşılabiliyor. Antik zamanda şehir tepe üzerine, deniz manzaralı olacak şekilde kurulmuş ancak Osmanlı zamanında Behramkale Köyü diye bilinen köy, antik kentin karşı tarafına doğru ilerlemiş.

Assos Manzara

Behramkale’ye geldiğinizde kolaylıkla bulabileceğiniz bir yere arabanızı bıraktıktan sonra eski Assos taş mimarisiyle yapılmış evlerin arasından tepeye doğru tırmanmaya başlayabilirsiniz. Yol üzerinde yörük teyzelerin el işlerini ve yerel taze ürünleri göreceksiniz. Birçok köşede, durup közde Türk kahvesi eşliğinde nefesleneceğiniz, koruk suyu içerek serinleyebileceğiniz kafeler mevcut.

Burada görecekleriniz arasında 14. yüzyıla tarihlendirilen Murat Hüdavendigar Camii bulunuyor. Caminin kapısı, kendinden yüzyıllar önce yapılmış Cornelius kentine ait bir kapı olmasıyla ünlü.

Assos Antik Kenti

Tepeye çıktığınızda karşınıza Assos Antik Kenti‘nin girişi gelecek. Toplamda iki girişi olan antik kentin diğer girişi amfi tiyatronun bulunduğu Antik Liman yolunun üzerinde. Bu kapının pandemi sebebiyle kapalı olduğunu hatırlatalım ve antik kenti tamamen gezebilmek için yürüyüş parkurunu da düşünürsek en az bir saat ayırmanız gerektiğini belirtelim.

Assos Antik Kenti – Athena Tapınağı

Bunun yanı sıra, MÖ 6. yüzyılda yapılmış Athena tapınağında gün batımını izlemeden dönmeyin deriz. Detaylı bilgi için Assos Antik Kenti sayfamıza bekliyoruz.

Assos Antik Kenti’nde Gün Batımını izlerken Tanrıça Athena’ya Özenebilirsiniz

Assos Antik Limanı

Antik kentten çıktıktan sonra arabayla Antik Liman’a doğru iki şeritlik bir yamaçtan aşağı inerek yolumuza devam ediyoruz. Akşamüstü uğradığımız antik limandaki trafiği görünce gerçekten ağzımız açık kalıyor. Zaten iki arabalık yolda iki tarafa da park edenler sebebiyle trafiğin durma noktasına geldiğini görüyoruz. Neyse ki jandarmanın kuralsız park edenlere tek tek ceza yazdığını görünce içimiz biraz da olsa ferahlıyor.

İPUCU: Aracınızla limana inecekseniz, gün içerisinde araç trafiğinin yoğun olduğunu söylemekte fayda var. Akşam üstüne doğru trafik rahatlıyor diyebiliriz.

Denize doğru yapılmış küçük ceplere aracımızı bıraktıktan sonra yürüyerek limana varıyoruz. Burada yerel yerleşim olmamasının yanı sıra sadece turistik restoranlar ve konaklama mekanları mevcut. Sahil boyunca yerleşmiş balık restoranları, meşhur dondurmacısı ve küçük minik taşlı ve çarşaf gibi denizi olan sahiliyle iyi ki geldik dedirten bu limanda iskeleden de denize girmek mümkün. Akşam yemeği için Assos’ta kalacaksanız, rakı-balık yapmak için antik liman bölgesini not edin deriz.

İPUCU: Haritada Sivrice plajı diye geçen bu küçük sahil kıyısında sıkışık tarzda şezlonglar mevcut ancak havlunuzu atıp girebileceğiniz bir uç kısım da bulunuyor. Sahilin sağda kalan kısmına doğru iyice ilerlerseniz sahil şeridinin bittiği yerden sakin ve huzurlu bir şekilde denize girebilirsiniz.

Assos Antik Liman

Kadırga Koyu

Behramkale köyününün güneyinde kalan bu ünlü koyda denize girmeden dönmek olmaz. Burası açık denize bakan uzun bir sahil şeridi. İsteyenlerin kamp yaparak sakinliğin ve huzurun keyfini çıkartabileceği, isteyenlerin küçük motellerde, pansiyonlarda kalabileceği bir koy olan Kadırga Koyu’nda isterseniz belirli ücret karşılığında tesislerin şezlonglarını kullanabilirsiniz ya da özgürce havlunuzu sererek halka açık bölümünden denize girebilirsiniz. Bu koyun taşlı sahiline ve berrak sularına geri dönüp gelmek isteyeceksiniz.

Kadırga Koyu’nda Gün Batımı

Babakale Köyü

Asya’nın en batı noktası olan Babakale Köyü’ndeyiz. Behramkale köyünden yaklaşık 30km uzaklıkta, arabayla hafif virajlı köy içi yollardan geçerek yaklaşık 45 dakikada ulaşacağınız bir köy burası. Yolu biraz uzatmayı göze alıp, rotadan sapar ve sahile doğru inerseniz, Sivrice Koyu (Sivrice Plajından farklı olarak Bektaş köyü yakınlarında), Sokak Ağzı Plajı gibi birçok sahilde hızlıca denize girebilirsiniz. Vaktiniz varsa gayet makul bir seçenek olacaktır 🙂

Ufacık bir yerleşim yeri olan köyün tarihi 18. yüzyıla dayanıyor. Osmanlı zamanında Frenk korsan saldırılarından korunmak üzere mahkumlara burada göreceğiniz kent kalesi inşaa ettiriliyor. İnşa sonrasında özgür bırakılan mahkumlar da bu köyü kuruyorlar.

Tarihi eskiye dayanan bu köyde şu an kale dışında görülecek pek fazla tarihi yapı yok. Meşhur kent kalesi köyün meydanına yakın bir yerde bulunuyor. İhtişamlı kapıları olan kale, Osmanlı zamanında yapılan son kale olarak biliniyor. Köyün atmosferi modern ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilmiş ve bu biraz bizi üzüyor.

Babakale

Her şeye rağmen deniz manzarasına karşı bir şeyler içmek ve balık, kalamar keyfi yapmak için ideal yerlerden. Bunun yanı sıra denize girmek için taşlı bir sahili mevcut. Deniz ayakkabınız yanınızdaysa rahatlıkla serinleyebilirsiniz.

Akliman Plajı

Köyü etraflıca gördükten sonra vaktiniz kaldıysa köyün 5km kuzeyinde kalan Akliman Plajı’na da uğrayabilirsiniz. Sahilin yolu tek araçlık dik bir yokuş olduğundan aracınıza güvenmiyorsanız yukarıda park edip yürüyerek sahile inmeniz daha iyi olacaktır. Uzun sahili ve kendine ait tesisiyle isterseniz kumlar üzerinde isterseniz şezlongları kullanarak denizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Akliman Plajı

Apollon Smintheus Tapınağı

Babakale köyüne kadar gelmişken Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar beldesindeki Apollon Symintheion Ören Yeri‘ni görmeden dönmemenizi öneririz. MÖ 150 yıllarında yapılan bu tapınak, köylülerini farelerden koruyan meşhur tanrı Apollon Symintheion’a ait.

Apollon Smintheus Tapınağı

Troas bölgesinde Athena tapınağından sonra en önemli ikinci kutsal alan olan bu tapınakla ilgili detaylı bilgiye Apollon Smintheus Antik Kenti yazımızdan erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.