İstanbul,  TÜRKİYE

Atatürk Kent Ormanı

Korona sebebiyle tatile gidemeyenler için biz de İstanbul içindeki ferahlama noktalarını keşfetmeye karar verdik. İstanbul’da gezilecek yerler dedik ve ilk önce 19 Mayıs’ta açılışı yapılan Atatürk Kent Ormanı’nda aldık soluğu.

Sessiz sakin, kuş cıvıltılarını duyabildiğiniz, doğal güzelliği canlılarıyla birlikte korunmuş huzur dolu bir alan. Çalışmalar şu anda devam etse de bittiğinde ne kadar güzel bir nokta olacağını şimdiden anlayabiliyoruz.

Atatürk Kent Ormanı Nerede?

Atatürk Kent Ormanı, Sarıyer ilçe sınırlarında, Çamlıtepe Mahallesi’nde Tarabya Bayırı’nda Hacıosman metro durağının hemen arkasındaki bölgede yer alıyor. Hacıosman Metro İstasyonu ve Darüşşafaka Metro İstasyonu’nun arasında kalan yamaç bölgede.

Atatürk Kent Ormanı’na Nasıl gidilir?

Atatürk Kent Ormanı’na toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz en ideali Hacıosman Metrosu olacaktır ya da Hacıosman’dan geçen otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Aracınızla gelecekseniz de bu bölgeye araç girişi olmadığını belirtmemizde fayda var. Onun için Hacıosman Metro İstasyonu’ndaki İspark’a aracınızı park edebilirsiniz.

Hacıosman metro istasyonundan Tarabya Bayırı’na doğru cadde boyunca yürüdüğünüzde 4-5 dakikalık bir yürüyüş sonrasında Atatürk Kent Ormanı’na ulaşabilirsiniz. Orman’da inşaat çalışmaları şu anda devam ediyor, tamamlandığında Hacıosman Metro İstasyonu’ndan doğrudan orman alanına girmek mümkün olacak. İnşa sırasında yol kullanılabiliyor ama yolun zorlu olduğunu belirtelim.

Atatürk Kent Ormanı’nda Neler Var?

Ormana girdiğinizde karşınıza çıkan yolu takip ettiğinizde solda bir çocuk oyun alanı sizi karşılıyor. Onun devamında ise oturma alanları ve çimenlik bulunuyor. Çimenlik alanı geçtikten sonra yürüyüş parkurlarına geçiyorsunuz. Şunu belirtmekte fayda var yürüyüş parkurlarının olduğu bölgede piknik yapmak için ya da kalabalık gruplar halinde oturmak için fazla bir alan bulunmuyor.

Atatürk Kent Ormanı Çocuk Parkı

Karşınıza çıkan patikadan sonra 3 tane yürüyüş parkuru sizi karşılıyor.

  • Çıtkuşu Parkuru 1.8 KM
  • Su Parkuru 2.8 KM
  • Orman Parkuru 3.0 KM
Atatürk Kent Ormanı Yürüyüş Rotaları

Bölge dik bir alanda yer alması sebebiyle girişten aşağıya doğru yokuş iniyorsunuz. Bu noktada yer alan tabela sizi seyir terasına yönlendiriyor. Seyir terasında alabildiğine yeşil orman ve gölet manzarası sizi bekliyor. Merdivenlerle göletlerin kenarına inmeniz mümkün.

Kent Ormanı tamamlandığında kuş gözlem noktaları da yer alacak. Bu noktalarda kuşları canlı olarak izleyebileceğiniz gibi artırılmış gerçeklikle (Augmented Reality) de telefonunuzdan görüntüleyebileceksiniz. Bunun için yönlendirme tabelaları da yer alacak. Şu linkten de izleyebileceğiniz kuşların türlerine ve seslerine ulaşabilirsiniz.

Atatürk Kent Ormanı Kuşları

Doğal Yaşamı Koruma Alanı

Atatürk Kent Ormanı’nın düzenlemeleri yapılırken özellikle ormanın asıl sahiplerinin yaşam alanlarına dokunmamayı ve onu korumayı hedeflemişler. Bu amaçla orman altı dokusu, sarmaşıklar ve göçmen kuşların besin kaynağı olan böğürtlenler korunmuş.

Ayrıca doğal hayat ve hayvanların varlıklarını koruyabilmeleri için koruma noktaları oluşturulmuş. Göletlerin etrafındaki bir bölüm de koruma alanı olarak belirlenmiş. Bu nedenle göletlerin etrafı tamamen gezilemiyor. Yürüyüş parkurları ve aktivite alanları da bu düzenlemeye uygun bir şekilde inşa edilmiş. Bu nedenle yürüyüş parkurlarının ve göletlerin etrafında herhangi bir tesis bulunmuyor.

Atatürk Kent Ormanı Göleti

Atatürk Kent Ormanı’na Giriş Ücretli mi?

Hayır, Atatürk Kent Ormanı’na girişte herhangi bir ücret alınmıyor.

Siz de temiz havada sporunuzu yapmak ya da ailecek vakit geçirmek istiyorsanız Atatürk Kent Ormanı tam size göre…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir