MAKEDONYA

BATI MAKEDONYA

BALKAN TURUMUZDA KUZEY MAKEDONYA’NIN BATI ŞEHİRLERİ

Struga

Ohrid‘den ayrılıp Üsküp‘e doğru giderken Makedonya’nın diğer güzellikleri ve doğasının içinden geçmek için yolu uzattık. Önce, Ohri’den yarım saat mesafedeki, gölün en kuzey ucunda olan Struga’ya uğradık. Burası küçük, hafif izbe bir kasaba ama Ohrid Gölü’ne Struga’nın içinden geçip akan nehrin kıyısı çok iyi kullanılmış ve köprüler, çevre düzenlemeleriyle yeşillendirilmiş, yürüyüş yolları, cafeler yapılmış. Göl tarafında orta büyüklükte bir plaj da mevcut.

Struga - Kuzey Makedonya
Struga – Kuzey Makedonya

Mavrova

Struga’dan sonra mükemmel yol, göl, gelincik tarlaları arasından, sürekli manzara seyretmek için durarak Debre üzerinden Mavrova’ya doğru yol aldık. Debre’de ufak bir baraj gölü var ve yine manzara muhteşem.

Bi' Gün Yine Yoldayız Ekibi 
Debre - Kuzey Makedonya
Debre’de Biz 🙂

Dağlarda serpişmiş irili ufaklı köyler, yaşayan nüfus hakkında fikir veriyor. Kuzeye doğru gidildikçe cami sayısı, dolayısıyla Müslüman nüfus oranı artıyor.

Kuzey Makedonya Kırsalı
Kuzey Makedonya Kırsalı

Mavrova Milli Parkı’nın içinden yine artık alıştığımız muhteşem manzaralar arasında geçiyoruz. Mavrova Gölü de milli parkın içinde. Bu gölün güneyinde sular çekilmemiş olsaydı batmış olarak görebileceğimiz bir de kilise var. Ancak biz gittiğmizde sular çekilmiş olduğundan kilise yitik bir halde ancak toprak üstündeydi. Burası aynı zamanda kışın kayak turizminin yapıldığı bir bölge. Dik yamaçlı dağlarda seçilen kayak pistleri ve evlerin dik yapılı çatıları da kışın karlı geçtiğini gösteriyor.

Mavrova_Kuzey Makedonya
Mavrova – Kuzey Makedonya

Kalkandelen

Sıradaki hedefimiz diğer adı Tetova ya da Tetovo olan Kalkandelen. Kalkandelen, Makedonya’nın kuzeyinde Müslüman Arnavut nüfusun yoğun olarak yaşadığı bir şehir. Burada kesinlikle görülmesi gereken yapı da Alaca Cami. Burası Sarena Cami, Renkli Cami ya da Boyalı Cami olarak da biliniyor. Alaca Cami, Kalkandelen’in en ünlü simgelerinden biri ve 1438 yılında iki kız kardeşin mali desteği ile yapılmış. Bu kızkardeşlerin mezarları da bu caminin bahçesinde.

Alaca Camii- Kalkandelen (Tetovo)
Kuzey Makedonya
Alaca Cami – Kalkandelen (Tetovo)

Caminin sıradışı dekoratif özellikleri insanı şaşırtıyor. Dışının renkli olmasının yanında, iç tarafında da hem rengarenk desenlerin hem manzara resimlerinin hem de Kabe’nin resminin olmasıyla çok nadir ve görülmesi gereken bir örnek.

Alaca Camii İçi - Kalkandelen (Tetovo)
Kuzey Makedonya
Alaca Camii’nin İçi – Kalkandelen (Tetovo)

Sıradaki durağımız için tıklayabilirsiniz: Üsküp Gezi Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.