SIRBİSTAN

Belgrad Yemek Rehberi

Belgrad’da gezilecek yerlerden Belgrad Gezi Rehberi yazımızda bahsetmiştik. Gezip acıkanlar için de bu yazıyı hazırladık.

Sırbistan, Avrupa’da aç kalmayacağınız ülkelerden biri. Hem fiyatlar makul, hem damak tadı Türk mutfağına yakın hem de birçok güzel restoran var. Restoran menülerini inceledikçe özellikle yemek terimlerinden Türkçe’den Sırpça’ya ne kadar çok kelime almış olduklarını da fark edeceksiniz.

Bizim gidip memnun kaldığımız restoranlar arasında önerilerimiz şunlar:

Ćevabdžinica Cica

Balkanlarda nereye giderseniz gidin karşınıza köfteciler çıkacak. Hem de güzel köfteciler. İşte onlardan birindeyiz: Kneza Mihaila Caddesi’ne çıkan sokaklardan birinde bulunan Ćevabdžinica Cica.

Restoran küçük ama temiz ve düzenli. Yağlı ekmek arası köfte, yanında soğan ve sos ile servis ediliyor. Gerçekten çok lezzetli. 10 köfteli porsiyon 460 Dinar (yaklaşık 25 TL). Yanına isterseniz 40 dinara (2TL) yoğurt dedikleri kıvamlı ayrandan alabilirsiniz. Ya da 120 dinara (6TL) bira tercih edebilirsiniz. Sırbistan’da bira da genel olarak ucuz.

Ćevabdžinica Cica – Belgrad

Buregdžinica Sarajevo

Balkanların bir diğer özel yemeği de börek. Kahvaltı için tercih ettiğimiz bu börekçiyi o kadar beğendik ki, ertesi gün tekrar gittik. Sırbistan Parlamentosu’nun arka tarafında kalan börekçinin sahibi Boşnak ve Türkçe de konuşuyor.

Klasik peynirli, kıymalı, patatesli böreklerin yanı sıra lahanalı, pırasalı, patlıcanlı, mantarlı, ıspanaklı seçenekleri de var. Yani hangisinden tadacağınızı şaşırmanız çok normal. Fiyatları da uygun, kilosu yaklaşık 500-550 dinar (30 TL). Yanında bir de yoğurt dedikleri kıvamlı ayrandan içerseniz, gün boyu dolaşmaya hazırsınız demektir.

Buregdžinica Sarajevo – Belgrad

Zavičaj

Savamala Mahallesi’nde bulunan Zavičaj, Belgrad’daki en favori restoranımız oldu. Etnik unsurlarla dekore edilmiş iç mekanı ve garsonların yaklaşımı, dışarıdaki soğuk havaya rağmen içimizi ısıttı.

Biraları geleneksel toprak bardaklarda servis ediyorlar. Yemekler de yine aynı tarzda tabaklarda geliyor. Biz öğlen köfte yemiş olduğumuz için burada köfte yerine kuzu ve dana eti yemeyi tercih ettik. Soslu ve yanında bol patates ile servis ediliyor, fazlasıyla doyurucu ve çok lezzetli. Fiyatlar ise ortalama.

Tri šešira

Skadarlija Mahallesi’nde bulunan Tri šešira, Belgrad’ın en popüler restoranlarından biri. Bu sebeple fiyatlar biraz daha yüksek. Sıkışık masalar, güç bela bu sıkışıklıkta servis yapmaya çalışan garsonlar ve bir saatten sonra masa masa gezen çalgıcılar. Otantik ve ilginç bir ortam ancak açık söylemek gerekirse biraz fazla turistik olmuş.

Burada yine klasik Sırbistan lezzetlerini bulabilirsiniz. Bu kez önden bir et suyu çorba, sonra da güveçte patates üzeri köfte ve soslu kuzu şiş yemeyi tercih ettik. Yanında da sert bir Sırp içkisi olan Rakija aldık. Burada yemekler ortalama 1000 Dinar (55-60 TL) civarı, Belgrad ortalamasının biraz üzerinde. Lezzet olarak da güzel ancak gittiğimiz yerler arasında en zayıfıydı.

Little Bay

Lüks bir mekanda şarabınızı içip bifteğinizi yemek ve bir yandan piyano müziği eşliğinde sakince sohbet etmek istiyorsanız size Little Bay’i öneriyoruz. Republike Meydanı ve Skadarlija arasındaki bölgede bulunan restoranın fiyatları da kalitesine göre gayet makul.

Başlangıç olarak çorba ve domatesli fırın mantar, ana yemek olarak püreli dana yanağı ve püreli, mantarlı biftek, tatlı olarak da dondurmalı sufle yedik. Hepsi de çok ama çok lezzetliydi.

Lovac

Sırbistan’da deneyebileceğiniz yemekler arasında geyik eti de bulunuyor. Geyik etini en iyi yapan yerler arasında da Belgrad’ın güneydoğu bölgesinde, Tesla Müzesi’nin alt sokağında bulunan Lovac bulunuyor.

Burada 2 çeşit geyik yemeği denedik. Biri kestane püresi üzeri geyik eti, diğeri de favorimiz olan, Hunter’s Basket adı verilen kremalı mantar soslu, yufka içinde servis edilen geyik eti. Ördek eti de menüde bulunuyor ama biz denemedik.

Mekanın fiyatları yüksek, ana yemekleri 1300-1400 dinar (70-80 TL) civarı. Ayrıca garsonlar da Belgrad’da her yerde gördüğümüzün aksine çok ilgisiz ama geyik eti denemek için iyi bir yer çünkü yemekleri çok lezzetli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.