Hatay,  TÜRKİYE

Hatay Yemek Rehberi

Hatay’a ayak basar basmaz döner yemezse olmayacak bir ekiple dolaşıyorsanız, akşam geç vakit eyvah bir dürümcü bulamayacağız diye telaşlanmayın. Hatay’da her vakit açık birkaç dürümcü bulmanız mümkün. Burada kötü yemek diye bir şey yok, her halükarda çok iyi yemekler yiyeceksiniz. O yüzden rahat olun ve kentin keyfini çıkartın.

Mısırlı Döner

Akşam saat 22:00 sularında nerede döner yiyeceğiz diye araştırırken karşımıza Mısırlı Döner çıkıyor. Meşhur Abdo Restoran’ın yanında, bizim Istiklal caddesini andıran Antakya’nın meşhur Hürriyet Caddesi’nin üzerinde kışın o saatte açık olan tek dönerci diyebiliriz.

Küçük bir dükkan ve içeride misafirperver dükkan sahipleri haliyle aralarında Arapça konuşabiliyorlar. Hemen köşedeki masaya ilişiyoruz ve Hatay’daki ilk lezzetimizi tatmak için siparişimizi veriyoruz. Üç et döner, iki açık ayran. Dönerlerin özelliği etinin lezzetinden geliyor. Gramajı da makul oranda doyurucu. Açık ayranı da nefis yoğurttan tam kıvamında. Üç kişi toplam 58tl vererek mutlu bir şekilde otelimize doğru yol alıyoruz.

Hatay – Mısırlı Döner

Hatay Künefe Salonu

Otele dönerken Hatay’a ilk gelişimiz olduğundan olacak, künefe yemeden yatmayalım diyoruz. Akşam saat 23:00 sularında açık olan Hatay Künefe Salonu’na giriyoruz. İki künefe ve bir tabak yarım künefe yarım kabak tatlısı siparişini veriyoruz. Künefeler güzel ancak biraz fazla şekerli gibi geliyor. Peyniri bol o açıdan sorun yok. Kabak tatlısı da çıtır çıtır tahinli tam kıvamında. Çaylarla beraber toplam 45tl veriyoruz.

Hatay Künefe Salonu – Künefe – Kiremitte Kabak Tatlısı

Künefeci Sabri Usta

Künefecilerden laf açılmışken, sırayla ziyaret ettiğimiz künefecilerden bahsetelim. Künefeci Sabri Usta, Defne ilçesinin Harbiye Mahallesi’nde bulunuyor. O taraflara geçerseniz bir öğle tatlıcısı olarak değerlendirebilirsiniz.

Ufacık tefecik, dikkatli bakmazsanız kaçırabileceğiniz bir dükkanda servis yapıyor Sabri Usta. Gözünüzün önünde kaç kişiyseniz ona göre tepside künefeyi hazırlayarak pişiriyor ve size sıcak sıcak ve taze olarak sunuyor. Çay servisi yok, bol peynirli, ince kadayıflı bir künefe geliyor. Çok lezzetli, şekeri tam kıvamında, peyniriyle de uyum içinde olan bu künefeleri tatmadan yola devam etmeyin deriz.

Hatay – Künefeci Sabri Usta

Çınaraltı Künefe Yusuf Usta

Antakya’ya gelirseniz ‘közde künefe’ deyince bu künefecinin adını çokça duyacaksınız. Biz de denemeden dönmemek için Uzun Çarşı’nın yakınında olan ve gerçekten küçük bir avlunun içerisinde çınarlar altında olan bu künefeciye uğruyoruz.

Tahta masaları açık havada oturmak üzere dışarı çıkartılmış sevimli bir işletme burası. Sürekli etrafa paket servisler gönderiliyor. Biz de üç künefe ve üç çay sipariş veriyoruz. Közde pişirilen künefeler gayet lezzetli, çıtır çıtır ve bol peynirli. Çok memnun kalarak 51tl veriyoruz.

Hatay Çınaraltı Künefe Yusuf Usta

Musa Dağı Restaurant

Burası Samandağ ilçesinde, Vakıflı Köyü’nün içerisinde bir restoran. Çok güzel yeşillik ve Musa Dağı manzaralı, teraslı hoş bir aile işletmesi. Yazın gelirseniz tadını doya doya çıkaracağınız bu atmosferin yanı sıra yemekler de oldukça tatminkar. Mezeler gayet doyurucu ve lezzetli. Yan masalardan gözlemlediğimiz kadarıyla kahvaltı servisinin de beklentimiz doğrultusunda standart düzeyde olduğunu görüyoruz. Tabii ki Hatay standartları. 🙂 Toplam 70tl veriyoruz.

Biz kahvaltımızı Antakya Antik Beyaz Otel’de yaptığımız için burayı öğle yemeği için tercih ediyoruz ancak gerek manzarası gerekse zengin Antakya Kahvaltısı için de tercih edilebilir nokta.

Hatay – Musa Dağı Mezeleri

İPUCU: Eğer mevsiminde Vakıflı Köyü’ne uğrarsanız, Musa Dağı Restaurant’ın karşısında ve muhtelif başka yerlerde yerel ev şaraplarının satıldığını göreceksiniz. Gelmişken birer şişe almanızı öneririz.

Aydın Kasabı ve Kebap Salonu

Uzun çarşı yakınlarında kebap yiyebileceğiniz iki yerden bir tanesi Aydın Kasabı ve Kebap Salonu. Karşısında meşhur Pöç Kasabı ve Kebap olmasına rağmen, esnaflar aralarında anlaşmışlar, pazar günleri sırayla sadece birisi dükkanı açıyor. Bizim şansımız Aydın Kasabı açıktı ve burada kebapların tadına bakabildik.

Hatay’a özgü tepsi kebabından ve bir de Antakya usulü lahmacun alıyoruz. tepsi kebabının özelliği kebap etinin yoğurulduktan sonra tepsiye yayılması ve fırına verilmesi. Baharatı yerinde eti lezzetli mutlaka denenmesi gereken bir kebap. Pöç kebabını da başka sefere denemek üzere yolumuza devam ediyoruz. Toplam 80 tl veriyoruz.

Affan Kıraathanesi

İnci (Affan) Kıraathanesi olarak da bilinen bu tarihi kahvecide hem Affan kahvesi içip hem de buraya özgü Haytalı tatlısından tadabilirsiniz. Bu kahveci zamanında Affan Mahallesi’nde kurulduğu için adını bu mahalleden aldığı biliniyor.

Affan kelimesinin arapçadaki kelime karşılığı ‘yiğit’ olarak geçiyor. Zamanının yiğit delikanlılarının bu mahalleyi korumalarından dolayı mahallenin bu ismi aldığı düşünülüyor.

Burası tarih kokan, çılgın kalabalıktan uzak, eşinizle dostunuzla kafa dinleyebileceğiniz bir mekan. Su havuzları, sarmaşıklar, tahta masa sandalyeler hepsi sizi geçmişe yolculuğa çıkarıyor.

Akabinde hemen süvari kahvelerimizi ve Haytalı tatlısını tatmak üzere siparişimizi veriyoruz. Süvari kahvesi klasik Türk kahvesinin çay bardağında servis edilen hali ve bu yörede Türk Kahvesi’nin genelde servis biçimi bu şekilde. Siz de bizim gibi kahve tutkunuysanız Türk Kahvesi’nden biraz daha sert olan bu kahveyi mutlaka denemelisiniz.

Haytalı tatlısını görünce ben bunu Adana’da görmüştüm sanki diyebilirsiniz. Evet, görünüşü ve gül suyu ortaklığı bici bici ile benzer olsa da bu tatlı, Lübnan’ın Haytalia Köyü’nden çıkma, mısır nişastası ve sütten oluşan muhallebi, dondurma ve gül suyunun birleşimiyle, bici bici tatlısından farklı bir lezzet. Kendilerinin da Haytalı’nın bici bici ile karıştırılmamasına dair notları olduğunu da özellikle belirtelim. Şimdi lezzet olarak bir künefe değil elbet ancak tatmadan dönmemek gerekir diye düşünüyoruz. Tabii bir de Hatay’ın sıcak yaz günlerinde serin serin nasıl da iyi gideceğini düşünmeden edemiyoruz.

Hatay – Affan Kıraathanesi – Haytalı Tatlısı – Süvari Kahveler

Avlu Restaurant

Akşam yemekleri için birçok restoran seçeneğiniz mevcut. Bunlardan biri sevimli mi sevimli gerçek bir avlu içerisine yapılmış Avlu Restaurant. Havalar ısındığında dışarda oturmanının ayrı bir keyif olduğu bu restoranda, kış olmasına rağmen ısıtıcılarla gayet güzel vakit geçirdik. Servis hızlı, temiz ve herkes güler yüzlü.

Bu sefer kebap olarak Ali Nazik, sac kavurma ve soslu ciğer sipariş ettik. Kendilerine özgü Avlu meze ve zeytin mezesi de Hatay’a özgü baharatlarla ayrı bir lezzet bombardımanı yaşayabilirsiniz. Tatlı olarak da peynirli irmik ile son darbeyi vuruyoruz. Toplamda içkisiz 124tl vererek mutlu bir şekilde otelimize dönüyoruz.

İPUCU: Antakya’da restoranlara gitmeyi planlıyorsanız mutlaka önceden rezervasyon yapmalısınız. Yoksa açıkta kalabilirsiniz.

Mualla Antakya

Bahsettiğimiz birçok restoran seçeceğinden biri de çok sevdiğimiz Mualla Antakya oluyor. Buraya Antakyalı arkadaşlarımızın tavsiyesi üzerine geliyoruz. Siz de bizim gibi arkadaşlarınızla hep beraber güzel bir akşam geçirmek istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Burada Hatay’a özgü ne varsa bulmanız mümkün. Zeytin mezesi, bildiğimizden farklı olarak meze olarak sunulan Ali Nazik, arzuya göre tepside veya ince uzun olarak servis edilen oruk (bildiğimiz içli köftenin daha ince uzunu ya da tepside servis edileni, içerik olarak da ufak tefek bir kaç değişiklik var tabii), zahter salatası, zeytinyağlı/tereyağlı humus ve daha birçok mezenin ve kebabın dünyasında kaybolabilirsiniz.

Şanslıysanız biricik arkadaşlarınız yanlarında ev yapımı boğma rakıyla ve güzel muhabbetleriyle iyi ki gelmişiz Antakya’ya dedirteceklerdir. Daha masadan kalkmadan, kendinizi bir daha ne zaman geliyoruz diye plan yaparken bulursanız şaşırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.