Kapadokya,  TÜRKİYE

Kapadokya Yemek Önerileri

Kapadokya, gezerken zamanınızı dolu dolu geçirebileceğiniz bir bölge. Kapadokya ile ilgili ve Kapadokya’da gezilecek yerler ile ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Yemek olarak baktığımızdaysa Kapadokya’da İç Anadolu mutfağının özellikleri görülüyor. Özellikle Kayseri mutfağı ürünlerinin yanı sıra Testi Kebabı ile de oldukça meşhur.

Bizim de gezimiz sırasında yemeklerini tercih ettiğimiz birkaç restoran önerimiz olacak:

Cafe Antre

Cafe Antre, Ürgüp’te öğle yemeği yediğimiz sevimli mi sevimli bir yer. Samimi ve dürüst sahipleri Mustafa Bey ve eşi, bize Kayseri usulü yağlamayı tanıttılar. Hamuru ve kıyması ayrı ayrı pişirilerek, üzerine hafif sarımsaklı yoğurt konularak servis ediliyor. Parmaklarımızı da yiyecek kadar çok beğendik. Buradaki yemekler ev yapımı, itinayla hazırlanıyor. Kesinlikle tavsiye ederiz.

Restaurant Keyif

Akşam yemeği için Göreme’de Restaurant Keyif’i tercih ettik. Ortaya aldığımız meze tabağının yanında hepimiz birer testi kebabı yedik. Yemek testiler içinde pişiyor ve masanıza testinin yanında bir de çekiç geliyor. Kendiniz kırıp kendiniz yiyebiliyorsunuz böylece, gerçekten otantik. Testi kebabı, sulu, domatesli, sebzeli, soslu dana etinden oluşuyor.

Cafe Zeytin

Bir diğer akşam da Ürgüp’te Cafe Zeytin diye bir esnaf lokantasında yemek yedik. Rezervasyonsuz gittiğimiz için bize zar zor bir masa ayarladılar. Denemek istediğimiz yemeklerden içli köfte ve ızgara maalesef kalmamıştı. Kuru fasulye, pilav, tandır çorbası (buğdaylı, domatesli, et suyuna bir sebze çorbası) ve mantı yedik. Yemeklerin hepsi çok lezzetliydi. Tek eksiği ise irmik tatlısının yanına çay kalmamış olmasıydı.

Bonus Olarak Kayseri’de Mantı Molası: Elmacıoğlu

Kapadokya’dan dönüşte Kayseri’de de bir mantı yemeden olmazdı. Bunun için de Elmacıoğlu’nu tercih ettik. Kayseri’de yediğimiz mantı, daha önce yediklerimizden farklı olarak salçalı suda yapılıyor. Lezzeti gayet güzel. Mantının yanında pide ve kağıtta pastırma da denedik ve çok beğendik. Kayseri’ye özgü bir içecek olan gilaburu (girabolu olarak da biliniyor) suyu da deneyelim dedik ama maalesef alışık olmadığımız bu içeceği pek beğenmedik ve bitiremedik, tadı biraz sert ve zor içiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.