Kapadokya,  TÜRKİYE

Kapadokya

Bi’ Gün Yine Yoldayız, istikamet Kapadokya!

Anadolu’nun ortasında bir turizm cenneti olan Kapadokya, tarihsel olarak çok geniş bir bölgenin adı olsa da bugün daha çok Aksaray’dan Kayseri’ye uzanan toprakları ve özellikle peribacalarının yer aldığı alanı ifade etmek için kullanılıyor.

Peribacaları nedir? Kapadokya bölgesi etrafındaki Erciyes ve Hasan Dağı gibi volkanik dağların patlamasıyla etrafa yayılan lavlar ve küllerin birikmesi ve milyonlarca yıl boyunca rüzgarla aşınmasıyla ortaya çıkan coğrafi oluşuma halk arasında peribacaları deniyor.

Kapadokya'dan Erciyes'e Bakış
Kapadokya’dan Erciyes’e Bakış

Kapadokya’da kimler yaşamış? Tarihsel olarak ilk Hititler’in yerleştiği Kapadokya’da daha sonra Persler, Makedonlar ve Romalılar hüküm sürer. İlk Hristiyanların gelip sığındığı bölgede o dönemden kalma birçok kilise görülebilir. Sonrasında da Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları hakimiyetinde yaşayan Kapadokya, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin en turistik bölgelerinden biridir.

Kapadokya’da Gün Doğumu ve Balonlar

Kapadokya’ya ne zaman gitmeli? Anadolu’nun ortasında karasal iklimin görüldüğü Kapadokya’yı yazın güneşin altında gezmek zor olabilir. Kışın da soğuk ve kar yağışı görülebildiği için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahardır.

Peribacaları ve Ortahisar

Kapadokya’yı kaç günde gezmeli? Biz 2,5 günde Kapadokya’yı ve civarını gezebildik ama 3 ya da 4 tam gün ayırıp Kapadokya’nın tadını daha çok çıkarabilirsiniz.

Bizim Kapadokya gezi rotamız şu şekildeydi:

1. Gün: Göreme, Uçhisar, Ortahisar, Ürgüp, ATV turu (Kılıçlar Vadisi, Aşk Vadisi, Kızılçukur Vadisi)

2. Gün: Aşıklar Tepesi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Ihlara Vadisi, Kızılçukur Vadisi Seyir Terası

3. Gün: Çavuşin, Paşabağı, Avanos

Bu planın ayrıntıları Kapadokya Gezi Rehberimiz‘de…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.