FAS

Mavi Şehir Şafşavan Gezi Rehberi

Fas’ın “Mavi Şehri” Şafşavan’dayız. Bir dağ yamacına yapılmış Şafşavan, adını da kuzey tarafındaki dağların sivri tepelerinden alıyor. Boynuza benzeyen bu tepelerden dolayı şehre “Boynuzlara bakmak” anlamına gelen Chefchaouen ismini koymuşlar. Şafşavan aynı zamanda mavi şehir olarak da biliniyor, gerçekten de sokaklarında kaybolup yüzlerce fotoğraf çekmek mümkün.

Şafşavan (Chefchaouen) – Fas

Şafşavan Nerede?

Fas’ın kuzeyine yakın bir konumda, Kaala Dağları’nın yamacında bulunan Şafşavan, Fes şehrine yaklaşık 200 kilometre, başkent Rabat’a da 250 kilometre uzaklıkta.

Şafşavan (Chefchaouen) – Fas

Fas’a gitmişken her köşesini görmek isterseniz buradaki konaklamanızı bir gün daha uzatarak Akdeniz kıyısındaki Tetouan ve Tangier gibi şehirlere de ulaşabilirsiniz. Ancak biz bu şekilde planlamamıza rağmen Air Morocco’nun uçağımızı 1,5 gün önceye alması sebebiyle bu planı iptal etmek zorunda kaldık.

Şafşavan Tarihi

Şafşavan ya da Chefchaouen şehrinin tarihi 1471 senesinde başlamış. Portekiz istilalarına karşı stratejik bir noktaya, surlarla çevrili bir şekilde kurulan şehre zaman içinde İspanya’dan göçen Museviler, Hristiyanlar ve Müslümanlar da yerleşmiş. Çok farklı kültürden insanların göç ettiği şehir zaman içinde büyüyüp refaha kavuşmuş.

1920 senesinde İspanyol işgaline uğrayan şehir, 1956’da Fas’ın bağımsız bir ülke olarak kabul edilmesinden sonra Fas’ın bir parçası olmuş. Bugünse en çok mavi renge boyalı evleri ve sokaklarıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Şafşavan neden Mavi Şehir olarak biliniyor? Bu konuda çeşitli rivayetler var. En çok rağbet gören rivayete göre, bu şehre göç eden Yahudiler inanışları gereği evlerini maviye boyamaya başlamış. Bunun dışında, mavi rengin evleri sivrisineklere karşı koruması ya da güneş altında serin tutması gibi alternatif teoriler de mevcut. Sebebi her ne olursa olsun yaşattığı görsel şölen tartışılmaz.

Şafşavan Sokakları

Şafşavan’a gelirken öncelikle panoramik şehir manzarası sizi karşılıyor. Müsait bir noktada duraklayarak bu mavi-beyaz şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Sonra da tabii ki şehrin eşsiz sokaklarına dalmak gerekiyor.

Eski şehir merkezi dediğimiz Şafşavan Medinası’nda rastgele sokaklara girip dolaşmanızı tavsiye ederiz, her sokak ayrı bir görsel sunuyor. Mavinin, eflatunun, beyazın birlikteliği her sokakta ayrı bir desenle kendini gösteriyor. Merdivenlerde, dar sokaklarda, küçük tünellerde, çeşmelerde, kapıların önünde bol bol fotoğraf çekerek saatlerinizi geçirebilirsiniz.

Şafşavan (Chefchaouen) Sokakları

Şafşavan sokaklarında gezdikten sonra şehrin kalbine, Uta El-Hamman Meydanı’na çıkıyoruz. Bu meydanda çeşitli restoranlar, cafeler, dükkanlar ve sokak satıcıları mevcut. Şehrin kalesi olan Kasbah da bu meydanda bulunuyor. Kalenin içinde çeşitli sergiler olduğunu duyduk ancak biz dışarıdan bakmakla yetindik. Fas’ta camilere turistlerin alınmadığını artık iyice öğrendiğimiz için kalenin yanındaki büyük camiyi de aynı şekilde sadece dışarıdan inceledik.

“Şafşavan’da ne yenir?” diye soranlara da küçük ama sevimli bir restoran önerimiz olacak. Sofia isimli aile işletmesinde ev yemekleri, Tajin ve taze sıkılmış lezzetli meyve sularını uygun fiyata bulabilirsiniz.

Mavi Şehir Şafşavan’ın tadı damağımızda kalıyor ve biz yine yollara düşüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir