Antalya,  ANTİK KENTLER,  TÜRKİYE

Myra Antik Kenti ve Noel Baba Kilisesi

Myra Antik Kenti’ni ve Noel Baba Kilisesi’ni gezmek için Demre’ye doğru yola çıkıyoruz. Antalya merkezden başlayan yolculuğumuz yolların virajlı olması sebebiyle yaklaşık iki buçuk saati buluyor. Demre yani antik adıyla Myra, dünya genelinde Noel Baba’yla biliniyor ve ziyaret alıyor. Son zamanlarda yapılan kazı çalışmalarıyla da Myra Antik Kenti ile dikkat çekiyor.

Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti, kaya mezarları ve hem freskleri hem de iyi şekilde korunmasıyla dikkat çeken amfitiyatro ile biliniyor.

Myra’nın Tarihi Önemi

MÖ. 1. yüzyılda 23 kentin bir araya gelmesiyle Likya Birliği kurulmuş. Bu birlik tarihin ilk demokratik oluşumu olarak kabul ediliyor. Üye her kentin büyüklüğüne ve ekonomisine göre oy hakkı olurmuş, Myra da bu birliğin önde gelen kentlerindenmiş ve 3 oy hakkı varmış. Myra Bizans döneminde de hem dini hem de idare olarak önemli bir şehir olmuş. 

Myra Antik Kendi Nekropolü (Kaya Mezarları)

Myra Antik Kenti’nden geriye çok fazla eser kalmamış olsa da bugün gezilebilen nekropol ve amfitiyatro oldukça dikkat çekici. Antik kentin gezi alanına girdiğinizde sol tarafta hemen kaya mezarları bulunan nekropol karşılıyor bizi. Eskiden bu mezarlara çıkmak, içine girmek mümkünmüş ama maalesef artık izin verilmediği için ziyaretimiz sırasında aşağıdan bakmakla yetiniyoruz. Farklı tipte ve büyüklükte olan bu kaya mezarları sosyokültürel farklılıkların göstergesiymiş. 

Kaya mezarları, çeşitli kabartmalar ile adeta bir yaşayan kent görüntüsünü taşıyor. Bu kabartmalarda ölü gömme geleneklerinin anlatılmasının yanı sıra o döneme ait farklı bilgiler de veriyor. Örneğin “resimli mezar” olarak bilinen bir mezarda da, çoğu silinmiş olsa da, 11 farklı insan resmi olduğu belirtiliyor. Ama maalesef içlerine giremediğimiz için bunları göremedik.

Myra Antik Kenti’ndeki Kaya Mezarları / Nekropol

Myra Amfitiyatrosu

MS. 2. yüzyılda inşa edilmiş tiyatro da antik kentin dikkat çeken ve oldukça sağlam kalmış diğer noktası. Gerek oturma alanının gerekse sahnesinin günümüze kadar ulaşmış etkileyici tasarımı ve işlemeleri ile bu tiyatro görülmeye değer. Üç katlı sahne yapısında Medusa, Mithras, Kartal ve çeşitli masklar yer alıyor. 10 bin kişiden daha fazla oturma kapasitesine sahip tiyatro bölgenin en büyük tiyatrosuymuş. 

Myra Antik Kenti Amfitiyatrosu

Myra Antik Kenti ayrıca Artemis tanrısının Anadolu’nun bereket tanrıçası Kybele şeklinde tasvir edildiği yer olarak biliniyor. Myra Antik Kenti’nde kazılar hala devam ediyor ve gün yüzüne çıkmayı bekleyen çokça kalıntı bulunuyor.

St. Nicolaos Anıt Müzesi (Noel Baba Kilisesi)

Myra’dan sonra Demre’nin belki de en bilinen noktasına yani Noel Baba Kilisesi’ne gidiyoruz. Müzeye gidişte yönlendirme tabelaları biraz zayıf maalesef, Google Maps’te ise yollar biraz karışık. O nedenle bulmakta zorlandık. Trafik olmayan bir meydanın ortasında bulunması arabayla yol tarifini biraz zorlaştırıyor. 

Noel Baba Kimdir?

Dünya genelinde Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaos’ın öldüğü ve mezarının bulunduğu kilise burası. Aziz Nikolas 3. – 4. yüzyıl civarında Patara’da doğmuş, Likya Eyaleti’nin başkenti kabul edilen Myra’da piskoposluk yapmış. Myra Piskoposu Nikolas, Anadolu’nun en büyük ikinci din adamı olarak kabul edilmiş. 

Noel Baba Kilisesi’nin İçi

Noel Baba Kilisesi Ne Zaman Yapılmış?

Öldükten sonra aziz mertebesine erişmiş piskopos Nikolaos’ın mezarının üzerine, 5. yüzyılda bu kilise inşa edilmiş.  Kilise, zaman içinde farklı değişikliklere uğramış. Ayrıca Aziz Nikolaos’ın gerçekleştirdiğine inanılan mucizelerle, İncil’den ve Tevrat’tan duvar resimleriyle süslenmiş. Bugün ayakta duran kilise 1042’de Bizans İmparatoru 9. Konstantin tarafından yapılmış. 1862’de de Rus Çarlığı tarafından en kapsamlı yenileme çalışması yapılmış.

Noel Baba Kilisesi’nin Duvar Resimleri

Aziz Nikolaos Nasıl Noel Baba Olarak Bilindi?

“Mucizelerin Azizi” olarak bilinen Aziz Nikolaos yıllar içerisinde başta Hıristiyanlar olmak üzere dünyaca saygı duyulan önemli bir din adamı olarak kabul edilmiş. Bu önemi, zor durumda olan çocukları koruması ve onlara yardım etmesiyle de birleşince bugün tüm dünyada herkes tarafından Noel Baba olarak bilinmesini sağlamış. Aslında yaratılan Noel Baba karakterinin Aziz Nikolaos ile benzer noktası oldukça az diyebiliriz. Aziz Nikolaos’ın ölüm tarihi olan 6 Aralık’ta dünyanın her yerinden ziyaretçiler tarafından burada anma töreni ve barış etkinlikleri düzenleniyor.  

Bir Öneri: Likya Uygarlıkları Müzesi

Zamanınız varsa, Demre’ye kadar gitmişken Likya Uygarlıkları Müzesi’ni gezmek de iyi bir seçenek olabilir ancak bizim zamanımız kısıtlı olduğu için başka bir antik kente doğru yol aldık.

Antalya’nın Diğer Antik Kentlerini de okumak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.