Antalya,  ANTİK KENTLER,  TÜRKİYE

Phaselis Antik Kenti

Olympos Antik Kent gezisinden sonra Antalya merkeze 60 km uzaklıkta, Tekirova Köyü civarındaki Phaselis Antik Kenti’ne gidiyoruz. Bir yarımada üzerinde yer alan Phaselis milli park içinde bulunuyor ve yerel halkın hem piknik yapmak hem de denize girmek için ziyaret ettiği bir yer. Üç tane birbirinden güzel plajı harika deniziyle dikkat çekiyor.

Phaselis’in Tarihi ve Önemi

Phaselis Antik Kenti’nin MÖ 7. yüzyılda Rodoslu kolonicilerce kurulduğu belirtiliyor. Şehir sikkelerine basılmış gemi figürlerinden anlaşıldığı üzere Ticaret kenti olarak bilinen Phaselis, bu zenginliğini yarımada olması sayesinde sahip olduğu üç limana borçlu. Likya Bölgesi ve Pamfilya bölgesi arasında bulunuyor. Perslerin, Karyalıların, Lmyralıların hakimiyetleri görülmüş. Sonrasında İskender fethetmişse de İskender’den sonra çokça el değiştirmiş. En sonunda Romalıların egemenliğinde şehrin rahat dönemini yaşadığı biliniyor. Şehir 129’da Hadrian’ı ağırlamış ve onun anısında bir tak yapılmış. 13. yüzyılda şehir terk edilmiş ve günümüze daha çok Roma ve Bizans eserleri ulaşmış. 

Phaselis Antik Kenti’nde Neler Var?

İki hamam, üç tane agora, tiyatro,tapınak bulunuyor. Bu kadar çok agora, meydan ve hamam gibi yapılar bize Phaselis Antik Kenti’nde sosyal yaşamın ne kadar zengin olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu kadar çok hamam yapısı da güçlü bir su altyapısının bir göstergesi.

Phaselis’teki Su Yolları

Phaselis Antik Kenti’ne doğru sahile yaklaştığınızda tüm heybeti ve sağlamlığı ile su kemerleri dikkatinizi çekiyor. Şehre dışarıdan su getirmek için inşa edilen bu sistemler zamanının yüksek mühendislik yapıları olarak kabul ediliyor.

Phaselis Antik Kenti’ne Su Getiren Kemerler

Phaselis’in Limanları

Su kemerlerini geçince şehrin ortadaki limanı sizi karşılıyor. Kent Limanı olarak da bilinen bu liman, korunaklı yapısı ve dingin suyu hemen dikkat çekiyor. Limanlar arasında en küçük olan Kent Limanı’nın sol tarafındaki liman, Kuzey Limanı askeri liman olarak biliniyor. Antik kentin üçüncü limanı ise Güney Liman olarak bilinen liman.

Phaselis Antik Kenti Sahili

Doğal liman olan plajlarında bugün de sular oldukça dingin ve gün batımında güzel manzaraya sahip. Denizle bu kadar iç içe olan antik kent, kuş ve su sesleri ile huzur veriyor insana.

Phaselis Ana Caddesi

Kent Limanı’ndan şehir kalıntılarına ilerlerken iki limanı birleştiren, geniş bir ana cadde görülüyor. 125m. uzunluğunda ve 20 – 25m. genişliğindeki ana yol bir nevi şehirlilerin sosyalleşme alanıymış. Yolların kenarlarında bank görevi gören ve zaman zaman bu yolda gerçekleşen törenleri izlemeye yarayan üç basamak bulunuyor. Ayrıca zamanında, bu caddenin altına kanalizasyon ve drenaj sistemleri de inşa edilmiş. Cadde boyunca, Doğu Roma döneminden kalma yazıtlı kaideler de yer alıyor.

Phaselis Antik Kenti’ndeki Ana Cadde

Merkez Liman’dan Güney Liman’a doğru…

Yerleşim yerleri bu caddenin iki tarafına inşa edilmiş. Merkez Liman’dan, ana caddeye doğru yürürken sağda Büyük Hamam, karşısında Latrina yani antik uygarlıkların umumi tuvaleti yer alıyor. Ana caddede ilerledikçe bu defa sağ tarafta Hadrian Agorası (Tetragonal Agora), önünde şehir meydanı ve onun da karşısında tiyatro hamamları yer alıyor. Onun hemen üzerinde amfitiyatro ve onun da yukarısında kazıları devam eden akropol yani yerleşim yerleri bulunuyor.

İçinde bir da bazilika kalıntıları bulunan Hadrian Agorası’ndan devam edince Nymphaion denen, anıtsal çeşme, onun da yanında Domitian Agorası yer alıyor. Domitian Agorası’nın yanında yani Güney Limanın hemen yanında Bizans Agorası bulunuyor.

Phaselis Antik Kenti’nde Domitian Agorası

Phaselis’in Roma Hamamları ve Latrina

Su kemerleri ile bu kadar öne çıkan Phaselis şehrinin Roma Hamamları büyük önem taşır. Özellikle tiyatro hamamı olarak da adlandırılan küçük hamam, Roma Hamamlarının nasıl ısıtıldığında dair kalıntılar taşımasıyla oldukça önemli bir noktada. Her iki hamam da MS. 3. yüzyıla tarihlenmektedir.

Phaselis Antik Kenti’nde Hamam Kalıntıları

Latrina da MS. 3 yüzyıla dayanırken onun tabanında da mozaikler tespit edilmiştir.

Hadrian Takı

Ana caddenin güney liman girişinde Hadrian Takı yer alıyor. Bugün oldukça parçalanmış halde bulunan bu kapı, İmparator Hadrian’ın 129’ta şehri ziyareti şerefine yapılmış.

Phaselis Antik Kenti’nde Hadrian Takı

Phaselis Amfitiyatrosu

Phaselis Amfitiyatrosu’na ana caddeden merdivenlerle çıkılıyor. Tiyatronun MS: 2. yüzyıla tarihlendiği düşünülmektedir. Çok büyük olmayan Phaselis Amfitiyatrosu yaklaşık 1500 kişilik.

Phaselis Amfitiyatrosu

Gün yavaşça batmak üzereyken biz de Antalya’nın batısındaki antik kentler gezimizi sonlandırıyoruz. Ertesi gün Antalya’nın doğusundaki antik kentleri ziyaret edeceğiz. Antalya o kadar zengin bir coğrafya ki, gezilecek çok sayıda antik kent bulunuyor ve biz sadece iki güne sığdırabildiğimiz kadarını gezebiliyoruz.

Antalya’nın Diğer Antik Kentlerini de okumak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.