Burdur,  TÜRKİYE

Salda Gölü – Burdur

Türkiye’nin güzellikleri gezmekle bitmiyor gerçekten. Son yıllarda oldukça popüler olmuş bir noktadayız, Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı Salda Gölü’nde!

Bir krater gölü olan Salda Gölü, aynı zamanda Türkiye’nin en derin göllerinden biri. Oldukça temiz suyu ve bembeyaz kumundan kaynaklanan aşırı turkuaz rengiyle Salda Gölü çok güzel manzaralar sunuyor. Bu turkuaz renk sebebiyle de “Türkiye’nin Maldivleri” ya da “Saldivler” diye adlandıranlar da var.

Salda Gölü – Burdur

Salda Gölü’nün beyaz kumunun rengi magnezyum mineralinden geliyormuş. Bu killi, magnezyumlu çamurumsu kumunun cilde iyi geldiğini düşünen ve sağlık için yüzlerine sürenleri de görmeniz mümkün.

Salda Gölü’nün kayaç oluşumları ve kumullarının Mars’a benzediği ve yer yüzünde jeolojik yapısı Mars’a benzeyen nadir noktalardan biri olduğu da söyleniyor. Hatta NASA’nın bir tweet’ine de konu olmuş bu benzerlik:

Son zamanlarda “Millet Bahçesi” yapılacağı ya da eşsiz beyaz renkli kumunun taşındığı gibi konularla gündeme gelen Salda Gölü bu sene Corona sebebiyle olsa gerek sakin ve huzurlu günler geçiriyor.

Salda Gölü

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı Salda Gölü için turist turlarının yanı sıra toplu taşıma ve özel araç ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Burdur, Antalya, Denizli otogarlarından Yeşilova’ya otobüs seferleri bulabilirsiniz. Yeşilova’ya vardıktan sonra da minibüs ile Salda Gölü’ne ulaşılabilir. Yine Yeşilova’dan taksi ile göle ulaşmak da bir seçenek.

Tepelerden Salda Gölü Manzarası

Özel araçla ulaşım için de bir takım tavsiyelerimiz olacak. İstanbul ya da Ankara’dan yola çıktıysanız, Afyon üzerinden gelip Burdur üzerinden Yeşilova’ya otoyol ile rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz Dinar’dan sonra Çardak yoluna sapmanız ve Çardak Havalimanı yolu üzerinden Beylerli ve Hayriye köylerinden geçerek gelmeniz. Köy ve dağ yolları biraz virajlı olsa da bu yol ile Salda Gölü’ne tepeden güzel bir manzara eşliğinde inebilirsiniz.

İzmir üzerinden gelirken Aydın – Nazilli – Serinhisar üzerinden, Antalya veya Fethiye’den gelirken de Çavdır – Karamanlı üzerinden Salda’ya ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü’nde Yüzülür mü?

Salda Gölü’ne girilebilecek yerler arasında Doğanbaba Plajı ve Yeşilova Belediyesi Halk Plajı var. Ancak Salda Gölü’nin beyaz kumu ve turkuaz suyunun en yoğun gözlemlenebildiği kısım Salda Gölü Plajı, Beyaz Adalar Plajı ya da Saldivler Plajı diye bilinen kısım. Burası aynı zamanda Salda Gölü’nün özellikle yaz aylarında en kalabalık olan kısmı.

İPUCU: Biz bu yazıyı yazdığımızda giriliyor olsa da, 15 Ekim 2020 tarihinden itibaren Beyaz Adalar Plajı’na girmek bakanlık tarafıdan koruma amacıyla yasaklandı.

Salda Gölü’nün Turkuaz Suları

Burada araçlar gölden 100 metre kadar uzağa gelebiliyor. Yine soyunma kabinleri, duşlar ve kafeler bu noktada kurulmuş. Bu noktadan sonra göl kıyısına yürümek gerekiyor. Şezlong hizmeti olmadığı için kendi havlunuzu sererek oturabilir ya da kamp sandelyelerinizle gelebilirsiniz.

Salda Gölü’nün Beyaz Kumları

Salda Gölü uzaktan çok güzel görünse de yüzmek için bir deniz kadar cezbetmiyor. Hem kumlardan dolayı bulanan suyu hem de suda görülebilen deniz yılanları suya girme isteğini engelleyebilir. Ayrıca kumunun gevşek yapısı ve bazı bölgelerinin aniden derinleşmesi dolayısıyla yüzme bilmeyenlerin girmesi önerilmiyor.

İPUCU: Suyunun en berrak görülebildiği zaman, günün erken saatleri. Kalabalıktan uzak fotoğraf çektirebilmek için de yine erken saatler tercih edilebilir.
Biz Salda Gölü’ne 2 sefer geldik. Yaz ortasında kayda değer bir kalabalık oluyor. Corona sürecinde, yaz başı geldiğimizde ise oldukça sakin ve daha güzel bir Salda Gölü’ne şahit olduk.

Salda Gölü – Burdur

Salda Gölü’ne girip yüzmek yerine bir kenarda oturup güzel manzarayı izlemek, fotoğraf çekmek, güneşlenmek ya da killi magnezyumlu kumuyla çamur banyosu yapmak daha iyi bir alternatif olabilir.

Salda Gölü ve çevresi Doğal Sit Alanı olduğu için çadır kurup kamp yapmak birçok bölgesinde yasak. Sadece Yeşilova Belediyesi Halk Plajı’nın olduğu bölgede kamp alanı mevcut.

Salda Gölü’nde Doğal Yaşam

Salda Gölü, biyoçeşitlilik açısından da önemli bir alan. Özellikle birçok su kuşu için barınma ve konaklama alanı olarak kullanılıyor. 38 farklı tür su kuşunun Salda Gölü’nde çeşitli dönemlerde barındığı söyleniyor. Birçok çeşit dalıcı ördek türü bu kuş türleri arasında başı çekiyor. Bu sebeple kuş gözlemcileri için önemli bir bölge olarak geçiyor.

Gölde yaşayan hayvanlar arasında dört balık türü (sazan, ot balığı, Salda yosunbalığı ve çamur balığı), su yılanı ve ova kurbağası bulunuyor.

Bitki türleri arasında da kızılçam, karaçam, ardıç gibi ağaçların yanı sıra sadece bu bölgede görülen sığırkuyruğu gibi bitkiler bulunuyor.

Salda Gölü – Burdur

Bu kadar güzel bir doğal güzelliğin doğal olarak kalmasında fayda var. Salda Gölü’nde yapılaşmanın engellenmesi, kumunun korunması ve habitatına zarar gelmemesi için ne gerekiyorsa yapmak gerekiyor. Yoksa yıllar sonra bu güzellikler sadece bugün çektiğimiz fotoğraflarda kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.