Antalya,  ANTİK KENTLER,  TÜRKİYE

Tarihi Aspendos Tiyatrosu

Side’ye kadar gittikten sonra tarihi Aspendos Tiyatrosu’nu görmek için Aspendos’a, diğer adıyla Belkıs’a gidiyoruz. Antalya’nın doğusuna giden yolun 39. km’sinde, Serik ilçesinde yer alıyor. Haritalardan yol tarifi alarak Aspendos Tiyatrosu’na varıyoruz. Devasa yapı hemen dikkatimizi çekiyor, epeyce geniş bir otopark alanına park ediyoruz.

Aspendos’un Tarihi

Aspendos MÖ. 10. yüzyılda Akalılar tarafından Köprüçayı Nehri’nin yakınında bir tepede kurulmuş. Şehir MÖ. 147’de Yunanistan’ın Perslere galip gelmesine şahitlik etmiş. Büyük İskender’in ölümünden sonra da Ptolemaios egemenliği başlamış. Şehir Bizans ve Selçuklu zamanında da varlığını sürdürmüş. Gerek ihraç ürünleri gerekse nehre yakınlığı ile ekonomik açıdan oldukça rahat bir kent olmuş. Ayrıca Aspendos’ta, Yakındoğu ve Akdeniz için önemli sayılan atlar yetiştirilmiş. Aspendos, politik açıdan çok ön planda olan bir kent olmasa da, o dönem için kendi paralarını basacak kadar önemli bir kent durumundaymış.

Aspendos’ta Neler Görülmeli?

Aspendos’a gelindiğinde ilk görülecek eser tabii ki tiyatro. Onun haricinde su kemerleri ve Aspendos Antik Kenti görülecek diğer noktalar. Antik kent, amfitiyatronun yaslandığı yamacın yukarısında bulunuyor. Burada Bazilika, Agora, tapınak ve hamamlar, görülecek yapılar arasındaymış. Ama biz zaman kısıtımız nedeniyle ancak tiyatroyu ve su kemerlerini gezebiliyoruz.

Aspendos Antik Tiyatrosu

“Bu tiyatroyu restore ediniz, ama kapısına kilit vurmayınız; burada temsiller veriniz, güreşler düzenleyiniz.”

M. Kemal Atatürk

Aspendos Antik Tiyatrosu, Akdeniz’in en iyi korunmuş Roma Tiyatrosu ünvanına sahip ve yakın zaman kadar burada etkinlikler düzenleniyormuş. 15 – 20 bin kapasiteli bu tiyatro, MS. 2. yy’da İmparator Marcus Aurelius devrinde şehrin iki zengini Curtius Crispinus ve Curtius Auspicatus tarafından inşa ettirilmiş. Tiyatro, sahne akustiği ile efsanelere bile konu olmuş.

Tiyatro, Selçuklu zamanında da sultanların konakladığı kervansaray olarak kullanılmış ve bu dönemde gördüğü onarımlar sayesinde de günümüze  bu kadar sağlam bir şekilde ulaşabilmiş.

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Kralı, kızı Belkıs’ı Aspendos şehri için en iyi işi çıkaran birine vereceğini duyurmuş. Bunun üzerine bir mimar günümüze kadar ulaşan su kemerlerini inşa ederek şehre 25 km. uzaklıktan su getirmeyi başarmış. Kral bu su kemerlerinden etkilenerek kızını, su kemerlerini inşa eden gence verecekken, kızıyla evlenmek isteyen başka bir mimarın yaptığı tiyatroyu da ziyaret etmiş. Kral, ziyareti sırasında da su kemerlerinin şehir için daha faydalı olduğunu düşünürken, sahnede yuvarlanan bir paranın sesinin en yukarıdaki koltuklardan duyulduğunu fark etmiş. Bunun üzerine tiyatronun akustiğinden etkilenerek kızını Aspendos Tiyatrosu’nun mimarına vermiş. 

Aspendos Su Kemerleri

Antik Kenti gezemesek de, 1 km’lik kısmının günümüze ulaşmasıyla bilinen, mühendislik eseri su kemerlerini de görüyoruz. Su kemerleri kuzeydeki dağlardan Aspendos’a su getirmek için yapılmış. Aspendos’taki su yolları en iyi korunmuş örneklerinden biri olma özelliğini taşıyor. 

Aspendos Antik Kenti Su Kemerleri

Tarihi Aspendos Köprüsü

Aspendos’a giderken Köprüçay üzerinde bulunan Tarihi Aspendos Köprüsü’nü de görmeye gidiyoruz. MS. 4. yüzyılda buraya Romalılar tarafından bir köprü yapılmış. Ancak o köprü depremler nedeniyle yıkılmış. Selçuklular zamanında Alaeddin Keykubat tarafından 13. yüzyılda yeni bir köprü yapılmış. 225 metre uzunluğundaki 7 gözlü Tarihi Aspendos Köprüsü bugün de kullanımda ancak araç trafiğine kapalı.

Tarihi Aspendos Köprüsü

Aspendos için ayırdığımız sürenin çoğunu tiyatroyu keşfetmeye ve bu güzelliğin tadını çıkarmaya ayırarak bir sonraki noktamıza doğru yola çıkıyoruz.

Antalya’nın Diğer Antik Kentlerini de okumak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.