MAKEDONYA

ÜSKÜP

Batı Makedonya‘yı bir uçtan bir uca geçip, akşama doğru Üsküp’e vardık. Başkent Üsküp, Vardar Nehri kıyısında antik çağlarda (MÖ 4000) kurulmuş ve daha sonra Roma, Bizans, Bulgar, Sırp ve Osmanlı İmparatorlukları ve Yugoslavya’nın yönetiminde yaşamış bir şehir. 1991 senesinde bağımsızlığını kazandığından beri de Makedonya’nın başkenti.

İPUCU: Üsküp merkezde kalıyorsanız otopark yerleri çok kısıtlı. Yasak yerlere park edilen araçlar da hemen çekiliyor. Biz de günlüğü 10 Euro’ya bir otelin otoparkına park etmek zorunda kaldık.

Heykeller Şehri Üsküp ve Arkeoloji Müzesi

Üsküp’te Gezilecek Yerler

Üsküp turu sırasında en dikkat çeken nokta şehirde ne kadar çok heykel olduğu. Tarihten gelen gösterişsiz bir güzelliği olan Üsküp’e son yıllarda yeni köprüler ve sayısız heykel ilave edilerek, şehri daha cazip bir hale getirmeye çalışmışlarsa da biraz yapay olmasına sebep olmuş. O kadar çok heykel dikilmiş ki Üsküp’e “Heykeller Şehri” deniyor artık.

Büyük İskender Heykeli – Üsküp

Makedonya Meydanı’nda kocaman bir Büyük İskender heykeli en ön plandaki heykellerden. Meydandan devam edip Taş Köprü’nün karşısında geçtiğinizdeyse Büyük İskender’in annesinin ve babasının heykelleri var. Bizim en sevdiğimiz heykelse Taş Köprü’nün dibinde Vardar Nehri’ne atlayan yüzücü kız heykeli.

Üsküp Heykelleri ve Biz 🙂

Meydana bağlanan sokaklardan birinde büyük bir zafer takı görünüyor. Bu da Makedonya bağımsızlığının 20. yılı şerefine yapılmış “Makedonya Kapısı” denen yeni bir yapı.

Makedonya Kapısı – Üsküp

Eski şehir tarafındaysa Osmanlı etkisi hala yoğun biçimde hissediliyor. Birçok han, hamam, cami gibi Osmanlı eserlerine bu bölgede çokça rastlanıyor.

Üsküp Türk Çarşısı – Eski Şehir Sokakları

Arkeoloji müzesi oldukça büyük ve gösterişli. Müzenin karşısındaki Medeniyetler Köprüsü ve bu köprüdeki sağlı sollu heykeller de yine oldukça dikkat çekici. Makedonya tarihinde iz bırakmış şahsiyetlerin heykelleri dikilmiş bu köprünün kenarlarına. Üsküp gezi rotamızda en çok fotoğrafı bu köprüde çekmişizdir.

Arkeoloji Müzesi – Üsküp

Üsküp gezi turumuzun ikinci gününde ilk hedefimiz, Üsküp’e yarım saat mesafede mutlaka görülmesi gereken bir yer: Matka Kanyonu. Burası bir baraj gölü ve devamı da kanyon. Otopark ve giriş parası yok. Otobüs ve taksi ile de ulaşım imkanı bulunuyor.

İPUCU: Buraya özellikle haftasonu ise erken saatlerde gelmek kalabalığı azaltıyor. Hem de güneş tam tepede olmadığı için feci şekilde yanmıyorsunuz.

Matka Kanyonu – Üsküp

Kanyonda yapılacak en güzel aktivite tekne turu. Vrelo Mağarası’na gidenler gidiş dönüş bir saat kişi başı 400 Dinar (yaklaşık 7 Euro), kısa kanyon turu yapanlarsa yarım saat kişi başı 200 Dinar tutuyor.

Matka Kanyonu ve Biz 🙂

Biz Vrelo Mağarasına giden turu tercih ettik ve ufak 10 kişilik bir tekneyle yola çıktık. Yolculuk çok keyifli ve manzara muhteşem. Vrelo Mağarası için tekneden indikten sonra merdiven çıkarak mağaraya ulaştık. Burada küçük bir jeneratör var ışıklandırma için, onu önceden açmak gerekiyor. Mağaranın derinliklerine indikçe duvarları renkli ışıklarla aydınlatılmış mağara ortaya çıkıyor. İki tane de göl gözümüze çarpıyor. O kadar güzel aydınlatılmış ki, kesinlikle görmek lazım. Mağara, kanyonun yürüyüş rotasının olduğu tarafta değil, o yüzden yürüyerek ulaşım da mümkün değil.Tekne bu noktadan geri dönüyor ve turumuz tamamlanıyor.

Matka Kanyonu’ndaki Vrelo Mağarası – Üsküp

Kanyonda yapılabilecek bir diğer aktivite kanoya binmek. Yarım saatliğine 2 kişilik kanoların kiralama ücreti 250 Dinar, tek kişiliklerse 150 Dinar. Çok güneş olduğu için biz kano yapmak yerine yürüyüş parkuruna girmeyi tercih ettik.

Matka Kanyonu Tur Teknesi – Üsküp

Matka Kanyonu yürüyüş parkuru oldukça keyifli, yer yer trabzanlar var, tehlikeli bir yanı yok. Tüm parkuru tamamlamak gidiş dönüş 2 saat sürüyormuş, biz sonuna kadar gitmedik, yaklaşık 1,5 saatlik bir yürüyüş yapmış olduk. Yer yer su kıyılarına inilebiliyor, yüzmek tehlikeli olduğu söyleniyor, zaten su da baraj gölü olduğu için çok yüzme isteği uyandırmıyor. Ancak parkur boyu manzaralar şahane.

İPUCU: Yürüyüş parkuru, gidiş dönüş 2 saat sürüyor. Ancak Vrelo Mağarası’na yürüyerek gitmeyi planlamayın, çünkü mağara kanyonun diğer tarafında kalıyor.

Matka Kanyonu Kıyısı – Üsküp

Üsküp gezilecek yerler listemizi tamamlamak için şehre geri döndük ve önce Saint Clement of Ohrid’i ziyaret ettik. Burası çok eski bir kilise olmayıp modern mimari anlayış ile yapılmış bir yapı. Yuvarlak biçimde yapıldığı için camiyi andırıyor. Bahçesinde de Müslüman cemaatin hediye ettiği bir çeşme var.

Saint Clement of Ohrid – Üsküp

Üsküp’te Osmanlı döneminden kalma birçok güzel han mevcut. Kapan Han, buradaki hanlardan görülmesi gerekenlerden biri. Diyarbakır hanları gibi çok huzurlu ve güzel bir yapı. Bunun yanı sıra Kurşunlu Han da görülesi ancak ne yazık ki biz gittiğimizde kapısı kilitliydi. Kapı arasındaki çatlaktan içeriyi görüp fotoğraflarımızı çekebildik. Ziyaret ettiğimiz bir diğer han olan Sulu Han ise sanat öğrencileri için bir atölyeye çevrilmiş.

Kapan Han – Üsküp

Üsküp’te Yeme & İçme

Üsküp’te nerede yemek lazım diye soranlar için de önerilerimiz var:

İlk akşam yemeğini Destan Köfte’de yedik. Üçümüz de 10’lu porsiyon köfte aldık, yanında soğan ve acı biber geldi. Biz ortaya koyun yoğurdu ve kaymak da aldık. Hem köfte hem ortaya gelenleri beğendik ama çok şahane olduğunu da söyleyemeyiz. Birer tane de Skopska bira aldık ve toplam 1150 Dinar (19 Euro) ödedik.

Destan Köfte – Üsküp

Üsküp’teki diğer akşam yemeğini ise eski şehir içindeki Kosmos Köftecisi’nde yedik. Fasulyesini de denedik ortaya ama çok başarılı değildi. Köftesi Destan’dan daha iyi ama yanında ikram yok, soğan ve biberi ilave olarak söylemeniz gerekiyor. Burada armutlu yerel gazozlarından denedik ve çok beğendik. Toplam 1100 Dinar ödedik.

Kosmos Köfte – Üsküp

Sıradaki durağımız için tıklayabilirsiniz: Sofya Gezi Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.