ANTİK KENTLER,  FAS

Volubilis Antik Kenti – Fas’taki Roma

Yanlış okumadınız, Fas’ta bir Antik Roma kentinden bahsedeceğiz size 🙂 Antik kent gezmeyi sevseniz de sevmeseniz de Fas turunu yaparken atlamamanızı tavsiye edeceğimiz noktalardan biri de Roma uygarlığına ait Volubilis Antik Kenti. Gelin size anlatalım Afrika’daki Antik Roma Kenti‘ni…

Kuzey Afrika’nın en iyi korunmuş antik kenti olarak gösterilen Volubilis, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunuyor. Antik dönemlerden, Roma İmparatorluğu’ndan ve İslam döneminden izler barındıran antik kentin bizi en çok cezbeden özelliklerinden biri de mozaikler açısından zenginliği oldu.

Volubilis Antik Kenti Mozaik detayı

Volubilis Antik Kenti Nerede?

Fas’ın Meknes şehri’ndeki Volubilis Antik Kenti, Meknes’e 30, Fes’e 93, Rabat’a da 175 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Aracınız yoksa da Volubilis’e gitmek için Fes ya da Rabat’tan günübirlik turlar satın alabilirsiniz.

Volubilis Antik Kenti Tarihi

Volubilis’te antik çağlardan beri yerleşim olsa da bir kent olarak kuruluşu MÖ 2. yüzyılda olmuş. Antik Mağriplilerin kurduğu şehir, Berberi ve Kartacalıların hakimiyetinde yaşamış. Özellikle zeytinyağı gibi ticari ürünleri olan kent, Roma ile yakın ticari ilişkiler geliştirerek zamanla Roma İmparatorluğu’nun bir parçası haline gelmiş. Bugün gördüğümüz birçok yapı da Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş.

Volubilis Antik Kenti

MS 3. yüzyılda, Roma İmparatoruğu bölgeden çekilse de Volubilis önemli bir ticaret kenti olarak hayatına devam etmiş. Zamanla kentteki Yahudilerin ve Hıristiyanların sayısı da artmış. MS 7. yüzyılda da Müslüman orduları Fas’a ulaşmış.

Molla İdris, MS 8. yüzyılda İdrisi Hanedanlığı’nı kurunca Volubilis de bu hanedanın merkezi konumuna gelmiş. Daha sonra 2. İdris döneminde Fes şehri kurulup başkent buraya taşınınca Volubilis’in önemi azalmaya başlamış ve zamanla terkedilmiş. 14. yüzyıla geldiğimizde artık Volubilis’te yaşayan kimse kalmamış.

Volubilis Antik Kenti’ni Gezmek

Volubilis Antik Kenti‘ni gezmek için 70 Dirhem (2022 fiyatlarıyla 300 TL civarı) gibi pahalı bir bilet almak gerekiyor. Girişte belli bir ücret karşılığında size rehberlik yapmak isteyen kişiler bulabilirsiniz, ancak antik kentin oldukça rahat gezildiğini ve yönlendirmelerin yeterli olduğunu da belirtelim. Yine girişte bulunan müze kısmında da kentin tarihi ve kültürü hakkında oldukça detaylı bilgilendirmeler bulabilirsiniz.

Volubilis Antik Kenti Müzesi

Antik kenti müzeyi gezerek başlayabilir, sonra kente dalabilirsiniz. Özellikle mozaikli evleri es geçmemenizi tavsiye ederiz. Yazımızın devamında Volubilis Antik Kenti gezisi hakkında bazı önemli noktaları da sizinle paylaşacağız.

Volubilis Müzesi

Antik kenti gezmeye müzesinden başlıyoruz. 2 katlı epey bilgilendirici olan müzede hem kentin tarihi hem de kültürel özellikleri hakkında fikir ediniyoruz. Mezar taşları, mozaikler, çeşitli eşyalar bu müze kısmında sergileniyor.

Müzede tarih öncesi dönemden başlayarak Berberi krallıklar dönemi, Roma İmparatorluğu dönemi, Hıristiyanlık ve İslam dönemine ait bilgiler verilerek bu dönemlerdeki kent yapısı aydınlatılıyor. Müzede koruma altına alınmış kalıntıları inceledikten sonra antik kent alanına geçiyoruz.

Volubilis Antik Kenti Müzesi

Capitole Tapınak Kompleksi

Antik kentin en önemli noktalarından biri Capitoline adı da verilen tapınak bölgesi, şehrin tam merkezinde, Bazilika’nın yanında bulunuyor. Jüpiter, Juno ve Minerva tanrılarına adanan bu tapınak kompleksi, MS 218 yılında İmparator Macrinus döneminde yapılmış. 20. yüzyılda restorasyon görerek sütunları ayağa kaldırılan tapınağın altar kısmına 13 basamakla çıkılıyor.

Roma mitolojisindeki tanrıların Yunan mitolojisinde kökleri bulunabilir. Volubilis’teki tapınağın adandığı 3 tanrıdan Jüpiter, Juno ve Minerva da, sırasıyla Yunan mitolojisindeki Zeus, Hera ve Athena‘nın karşılıklarıdır.

Capitole – Volubilis Antik Kenti

Bazilika

Roma döneminde Bazilika, dini değil idari bir yapı olarak şehirlerin merkezlerine konumlanıyormuş. Hem hukuki konuların yürüdüğü bir merkez hem de yönetsel sınıfın toplanıp işlerini gördüğü bir alan olarak düşünebiliriz. Volubilis Bazilikası da Capitol Tapınağı‘nın hemen yanında görülebiliyor. MS 218 yılında İmparator Macrinus döneminde yapılan bazilika, iki sıra koridor ve sütunlarla çevriliymiş ve birçok parçası bugün ortaya çıkarılmış.

Bazilika – Volubilis Antik Kenti

Forum

Kentin sosyal merkezi olan Volubilis Forumu, Bazilika ve tapınağın hemen yanında bulunuyor. Ticari faaliyetlerin yapıldığı, marketlerin bulunduğu forum, 1300 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Bu geniş meydanda zamanında kentin önde gelenlerin ve imparatorların heykelleri bulunsa da bugün sadece kaideleri duruyor.

Zafer Takı

Kentin ana caddesini izleyerek Zafer Takı’na ulaşıyoruz. Yapının bir diğer adı da Caracalla Takı. Yapı, MS 217 senesinde, Volubilis kent konseyi tarafından İmparator Caracalla ve annesi Julia Domna onuruna inşa edilmiş. Volubilis kentinde yaşayanlara Roma vatandaşlığı veren ve vergi muafiyeti sağlayan imparator ve annesine bu şekilde teşekkür etmeyi uygun görmüşler.

Zafer Takı – Volubilis Antik Kenti

Zafer takının tepesinde, bronzdan yapılmış, altı tane atın çektiği savaş arabası heykeli varmış. Yine yapının üstünde imparator Caracalla ve annesinin büstleri bulunuyormuş. Takın tepesindeki yazıt da bulunan parçalarla restore edilebilmiş.

İmparator Caracalla’nın babası Septimus Severus, Afrika kökenli ilk Roma İmparatorudur. Annesi Julia Domna da Suriyeli bi Arap’tır. Caracalla da Afrikalı Roma İmparatorları soyunun ikinci temsilcisi olduğu için, Volubilis’te adına bir tak yapılmış olması manidardır. Ancak ne yazık ki takın inşası tamamlandığında hem İmparator Caracalla hem de annesi Julia Domna bir suikaste kurban gitmişlerdi.

Mozaikli Evler

Antik kentin en etkileyici yönü birçok noktada bulunan mozaik tabanlı evlerin bulunması. Oldukça iyi şekilde ortaya çıkarılan bu evler ve mozaikler bulundukları yerde (in-situ) sergileniyorlar. Tahrip edilmeye bu kadar açık olması bizi endişelendirse de mozaiklerin sadece müzelerde değil böyle yapıldıkları yerde sergilenmesi de çok hoşumuza gitti.

Volubilis antik kentinde ortaya çıkarılan evlere, içinde buldukları mozaiklerin konularına göre isimler verilmiş. Akrobatın Evi, Herkül’ün Görevleri Evi, Dionysos Evi, Yıkanan Periler Evi, Venüs’ün Evi gibi isimlendirilmiş evleri kentin çeşitlli noktalarında gezerek içindeki mozaikleri keyifle inceledik.

Volubilis Antik Kenti bizi özellikle çeşit çeşit mozaikli evleriyle etkiledi ve Afrika’nın Roma mirasını bu şekilde keşfedebilmek oldukça keyif vericiydi. Fas’a geldiğinizde Volubilis Antik Kenti’ni de listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir