Kapadokya,  TÜRKİYE

Ihlara Vadisi

Kapadokya gezimize Ihlara Vadisi ile devam edeceğiz. Kapadokya’da gezdiğimiz diğer yerleri Kapadokya Gezi Rehberimiz‘den inceleyebilirsiniz.

Aksaray iline bağlı Ihlara Vadisi’ndeyiz! Kapadokya gezisi kapsamına aldığımız Ihlara Vadisi’ne Göreme’den yaklaşık 75 dakika’da varılabiliyor. Vadiye giriş 2019’da 36 TL. Müzekart da geçerli.

Ihlara vadisi

Volkanik kayaçların Melendiz Çayı tarafından aşındırılmasıyla oluşmuş Ihlara Vadisi, dünyanın içinde yerleşim olan en büyük 2. kanyonuymuş. Toplamda 18 kilometre uzunluğunda, 120 metre derinliğinde olan vadinin 4 kilometresi yürüyüşe açık. Tamamen çorak bir bozkır olan Kapadokya coğrafyası içinde yemyeşil bir vaha olmuş resmen burası. Çeşit çeşit ağaçlar, bitkiler ve hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Ihlara Vadisi aynı zamanda MS 3.yüzyıla dayanan bir yerleşim alanı. İlk Hristiyanlar Kapadokya gibi buraya da gelip yerleşmiş ve birçok ibadethane yapmışlar. Vadiyi gezerken birçok kiliseye denk gelebiliyorsunuz. Toplamda yüzden fazla kilise olduğu söyleniyor tüm vadide.

Ihlara Vadisi’nde Birçok Antik Kilise Mevcut

Öncelikle 300 küsür basamaklı merdivenlerden inerek başlıyor parkur. Daha sonra trekking benzeri ama rahat bir yol ile devam ediliyor. Biraz yürüyüşte sonra nehrin kıyısında kazlar ve ördeklerle beraber çay içebileceğiniz küçük bir tesis alanı da mevcut.

Ihlara Vadisi ve Biz 🙂

Ihlara Vadisi’ni kendiniz gezebileceğiniz gibi rehber eşliğinde bir keşfe de katılabilirsiniz. Özellikle Ihlara Vadisi Kiliseleri hem eski olması hem de kayalara oyularak yapılmış olmasıyla görülmesi gereken yapılar. Görebileceğiniz Ihlara Vadisi Kiliselerinin başlıcaları arasında Yılanlı Kilise, Karanlık Kale Kilisesi, Eğritaş Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Pürenli Kilisesi ve Kokar Kilise bulunuyor.

Yılanlı Kilise – Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi’nden Göreme’ye dönüş yolunda Narlı Göl’e de uğrayabilirsiniz. Aksaray-Niğde sınırına çok yakın olan bu gölün bir diğer adı da Acıgöl. Bir krater gölü olan ve epey derin nitelikteki Narlı Göl’ün etrafında aracınızla gezebilirsiniz. Ayrıca tur otobüsleri de bir noktaya kadar gelip yukarıdan göl manzarası izletiyor. Yanıbaşında bir de termal otel olan Narlı Göl’ün yukarıdan bakınca kalp şeklinde olduğu söyleniyor. Ihlara Vadisi’ne kadar gelmişken burayı da bir görmenizi tavsiye ederiz.

Narlı Göl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.