BULGARİSTAN

SOFYA

Sabah erkenden Üsküp’ten ayrılıp Bulgaristan sınırına doğru ilerliyoruz. İki saatte sınıra ulaşıyor, hızlı ve sorunsuz şekilde işlemleri halledip Bulgaristan’a giriyoruz. Kuzey Makedonya’da otobanda hız limiti 130, Bulgaristan’da 140 km. 

İPUCU: “Bulgaristan’a Shengen vizesi ile girebilir miyim?” diye soranlara cevabımız “Evet!”. Bulgaristan vizesi ile Schengen bölgesine girilemiyor ancak Schengen vizeniz var ise Bulgaristan’a girebiliyorsunuz.

Ivan Vazov Ulusal Tiyatro Binası – Sofya

Sofya tarih boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının hakimiyetinde yaşamış bir şehir. Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra Osmanlı hakimiyetinden çıkan Sofya, 1879 yılından beri de Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri.

İPUCU: Bulgaristan’a girmeden önce ya da gümrüğü geçtikten sonra widget denilen elektronik sisteme kayıt yaptırmanız, çıktısını ya da etiketini yanınızda taşımanız gerekiyor. Otoyol ücretleri için alınıyor. Bunu Türkiye’deyken internetten de alabiliyorsunuz. (Haftasonu için 10 Leva – 35 TL)

Sofya’da Gezilecek Yerler

Sofya gezi turuna önce St.Sofia Bazilikası’na giderek başlıyoruz. Roma dönemi mimarisiyle yapılmış bu kilisenin tarihi 4. yüzyıla kadar gidiyor ve Sofya şehrine adını da burası veriyor. Osmanlı döneminde camiye çevrilmiş, Bulgarlar şehri geri alınca da tekrar kilise yapılmış.

St. Sofia Bazilikası – Sofya

Sofya gezisinde sıradaki durağımız Balkanlardaki en büyük katedral olan Aleksandr Nevski Katedrali. Bu katedral Osmanlı’dan ayrılırken yapılan savaşta ölen askerlere adanmış. Katedrale giriş ücretsiz ancak içeride fotoğraf çekmek için para istiyorlar. İlginç bir uygulama. Bu katedralin akşam saatlerinde, kalabalık dağıldıktan sonraki hali de görülmeye değer.

Aleksandr Nevski Katedrali’nde Akşam Saatleri

Sofya gezilecek yerler listemizin sıradaki durağı Rus Kilisesi yani Sveti Nikolay Mirlikiyski. 1914’te, eski bir caminin kalıntıları üzerinde yapılmış bu Rus Ortodoks Kilisesi mimari olarak da Rus etkisi taşıyor. Kilisenin içi de küçük ve sade.

Rus Kilisesi ( Sveti Nikolay Mirlikiyski ) – Sofya

Sofya’da gezilecek çok yer var gerçekten ama neyse ki hepsi birbirine yakın. Ulusal tiyatro binası, Ulusal Sanat Galerisi ve Doğa Tarihi Müzelerinin arasından geçerek Kara Cami’ye diğer adıyla Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi’ne varıyoruz. Burası Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan bir cami iken 1903 yılında kiliseye çevrilmiş. Minaresindeki siyah taşlardan dolayı Kara Cami olarak bilinirmiş.

Kara Camii – Sofya

Sofya turu için sıradaki hedefimiz ise St. George Rotunda Kilisesi. Burası Sofya’nın en eski kilisesi ve tarihi 4. yüzyıla dayanıyor. Etrafında Roma dönemine dayanan kalıntılar var. Silindir şeklinde inşa edilen kiliseye giriş ücretsiz, içiyse ufak ikonlar ve resimlerle süslü.

St. George Rotunda Kilisesi ve Roma Kalıntıları – Sofya

Sofya turu için yola devam edip St. Kyriaki Katedralini ve hala işleyen, cemaati olan Kadı Seyfullah Efendi (Banya Başı) Camisi’ni görüyoruz.

Kadı Seyfullah Efendi (Banya Başı) Camisi – Sofya

Sofya gezisinin son durağı olarak Sofya’nın en canlı ve ünlü caddesi olan Vitosha Caddesi’ne geçiyoruz. Caddeye ismini, caddenin bir ucunda bulunan Vitosha Dağı vermiş. Vitosha Caddesi, İstanbul’daki İstiklal Caddesi gibi işlek bir cadde. Gençler ve turistlerin sosyalleştiği ve alışveriş yapabildiği bu caddedeki dükkanlarda gül ürünleri epey revaçta, gül aromalı kremler, kokular, hediyelikler alabilirsiniz. 1 Leva: 3,37TL

Vitosha Caddesi ve Caddenin Sonunda Vitosha Dağı – Sofya

Sofya’da yemek için Franco’s Pizza’yı tercih ediyoruz. Çeşit çeşit lezzetli pizzaları var. Biz üç farklı çeşit pizza ve biralarımızla Sofya’nın güzelliklerini bir de akşam saatlerinde görerek otelimize doğru yol alıyoruz.

Franco’s Pizza – Sofya

Bi’ Gün Yine Yolda görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.