Mardin,  TÜRKİYE

Midyat Gezi Rehberi

Mardin’i gezdikten sonra merkezden biraz uzaklaşalım diyoruz. Mardin merkezinde gezilecek yerler için Mardin Gezi Rehberi‘mize göz atabilirsiniz.

Mardin merkeze uzak noktalarda da ilginizi çekecek, çok farklı kültürleri barındıran noktalar var. Örneğin farklı dinlerden insanların birbirleriyle uyum içinde yaşadığı ve farklı dizilere ev sahipliği yapan Midyat’ı, yine Süryani kültürünü inceleyebildiğimiz aynı zamanda da mekanın atmosferine kendiniz kaptırdığımız Mor Gabriel Manastırı’nı görmek gerekiyor.

Mor Gabriel Manastır ile Midyat, Mardin’in doğusunda, bir diğer önerimiz olan Dara Antik Kenti ise Mardin’in güneyinde. Yani bu üç güzel noktayı ziyaret edebilmek için de bol zaman ya da iyi bir plan gerekiyor.

MİDYAT

Mardin’e 65 km uzaklıkta olan Midyat’a arabayla 1.5 saatte varılıyor. Mağaralar şehri olarak bilinen Midyat’ın tarihi, MÖ.2000 yılına dayanıyor. Birçok medeniyetin izlerini taşıyan Midyat ismi de Aramice/Süryanice mağaralar anlamına gelen Matiate kelimesinden geliyor.

Midyat Mardin’e gelirseniz mutlaka uğramanız gereken bir şehir. Midyat’ta gezilecek yerler ise şu şekilde:

Midyat Kültür Evi

Midyat Kültür Evi

Mardin gibi sizi tarihiyle içine alacak bu ilçede ilk olarak karşımıza Midyat Kültür Evi çıkıyor. Burası Midyat’ın dışında, şehir merkezine 4km uzaklıkta bulunan, belediye tarafından yeniden döşenerek ziyaretçilere açılmış bir kültür müzesi.

İlk olarak göze çarpan, binanın Midyat’a özgü mimarisi oluyor. Evin içi de yörenin kültürüne göre döşenmiş. En dikkat çeken yanlarından biri ise duvardaki halı dokumaları. Çeşitli sanatçı, politikacı, gazeteci ve Türkiye yakın tarihine damga vurmuş birçok ismin resimleri, halılara dokunmuş şekilde duvarlarda sergileniyor.

Midyat Kültür Evi

Midyat Merkezi

Midyat merkeze doğru yola çıktığınızda buranın Mardin kadar restore edilmemiş olduğu ancak benzer şehir dokusunu barındırdığı görülüyor. Biraz daha derbeder sokakları, restorasyon görmesi gereken yıkıntı evleri, ancak bir o kadar otantik şehir dokusuyla önemli bir cevher.

Midyat – Mardin

Midyat Devlet Konuk Evi

Midyat’ta sıradaki hedef, Midyat Devlet Konuk Evi. Nam-ı diğer Sıla konağı. Sıla ve takiben Hercai dizilerinin çekildiği bu konağa yerli turist akını var desek abartmış olmayız. Civar illerden insanlar kafile kafile bu konağı görmeye geliyor. Bu büyük, ihtişamlı, tarihi iliklerinizde hissettiren konağın her noktası otantik olsa da içindeki kalabalıktan dolayı çok da keyif alamıyorsunuz. Tek kişilik merdivenle ulaşılan teras alanına çıkmak için neredeyse sıra bekleniyor denebilir. Teras manzarası da ayrıca görmeye değer.

Midyat Devlet Konuk Evi

Gelüşke Han

Midyat’ın eski evleri ve sokakları arasında keyifli bir tur attıktan sonra
Gelüşke Hanı’na varıyoruz. 1903 yılında yapılmış olan bu han zamanında pazar yeri olarak kullanılmaktaymış. Günümüzde restore edildikten sonra içerisinde çay bahçesi ve restoranı bulunan, nefes almak için ideal bir mekana dönüşmüş. Girişindeki devasa avizeyle dikkatleri üzerine toplayan bu handa, gün içerisinde türkü çalıp söyleyen bir ekibin de çay, kahve içenlere eşlik ettiği görülebilir. Gelmişken bir kahve içmeden gitmeyin deriz.

Midyat Çarşı

Sıra geldi Midyat çarşısına. Telkari deyince akla Midyat’ın gelmesinin sebebini bu çarşıda anlamak mümkün. Çeşit çeşit telkariler, zarif ve ince bir zevkin ürünü olarak dizayn edilmiş. Bunun yanı sıra Süryani nazar boncuğu denilen mavi renkli firuze taşından yapılma, ortasında iki küçük deliği bulunan takılar da ilginizi çekebilir. Her biri ortalama 20tl civarında satılan bu boncuklar sevdiklerinize güzel hatıralar olarak hediye edilebilir.

Midyat Mağaraları

Çarşı içerisinde takıcıların arasında, Midyat Mağaraları diye bilinen üç adet mağara evi gezilmeden dönülmeyecekler arasında. Giriş 2tl olan ve Müzekart’ın geçerli olmadığı bu mağara evler yan yana üç adet mağaradan oluşuyor. İçerisi yaşanır bir alan olarak düzenlenmiş bu evlerin serin havasını soluduğunuzda, bu mağaraların Mezopotamya coğrafyasının sıcak yazlarında hayat kurtaran yapılar olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

MOR GABRİEL MANASTIRI

Midyat turu için son olarak yaklaşık 20km uzaklıkta bulunan Mor Gabriel Manastırı’na gidiyoruz. Burası en eski Süryani Ortodoks manastırı olarak ayrı bir önem taşımakta. MS.397 yılında inşa edilen manastır Ana Kilise, Meryem Ana Kilisesi, Theodoro Kubbesi ve Azizler Evi bölümlerinden oluşuyor. Yıllar içerisinde eklemeler yapılmış olan bu ihtişamlı manastırda zamanında 1000 rahip bir arada yaşıyormuş.

Mor, Süryanice’de saygı ifadesi belirten, “büyüğüm” anlamına gelen bir kelime. Diğer dil ve mezheplerdeki Saint, Aya ya da Aziz gibi.

Mor Gabriel Manastırı – Midyat

Mor Gabriel, dünyanın en eski ve hala ibadet yapılan manastırlarından biri olma özelliğini taşıyor. Burada ibadet eden rahipler, günde üç kez toplu dört kez bireysel olmak üzere günde 7 kez ibadet için manastıra geliyorlarmış. Ayrıca farklı zamanlarda hayatını kaybetmiş azizler, yapının bodrum katında oturur şekilde, üst üste konarak düzenlenmiş mezarlara gömülmüş.

Mor Gabriel Manastırı – Midyat

Mor Gabriel manastırı da Mardin’deki Deyrülzafaran Manastırı gibi rehber eşliğinde geziliyor. Rehber hem manastırı gezdirip hem de Süryanilik ile ilgili çeşitli bilgiler aktarıyor. Süryani kiliselerinin çok sade olmasının, o dönemdeki Hristiyan inancına olan saldırılara karşı bir önlem olduğunu öğreniyoruz. Bu yüzden de kolay taşınabilmesi nedeniyle sadece perdelerini sanat eseri gibi süslüyorlarmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir