Kapadokya

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya gezimize Derinkuyu Yeraltı Şehri ile devam edeceğiz. Kapadokya’da gezdiğimiz diğer yerleri Kapadokya Gezi Rehberimiz‘den inceleyebilirsiniz.

Kapadokya’nın yeraltı şehirleri de en az peribacaları kadar ilginç ve görülesi. Kapadokya’da irili ufaklı birçok yeraltı şehri var: Derinkuyu, Kaymaklı, Özlüce, Mazı, Özkonak bunlardan birkaçı.

Bi’ Gün Yine Yoldayız, Karşımızda Hasan Dağı

Bölgenin tüflü toprak yapısı dolayısıyla kolay kazılması sayesinde oluşturulmuş bu şehirler genel olarak savunma amaçlı yapılmış. Yeraltı şehirleri labirent gibi koridorlarla birbirine bağlanan odalardan oluşuyor ve düşmanlardan saklanan halkın korunmasını sağlıyor.

Yeraltında karınca yuvası benzeri yapılmış bu sığınakları, ibadethaneleri, havalandırma kanallarını, şarap mahzenlerini, sürgü kapıları, yemek salonlarını görmek gerçekten çok etkileyici.

Yeraltı Şehirlerinde Yaşam Alanları

Biz hem en büyüklerinden biri olduğu için hem de Ihlara Vadisi’ne giderken yol üstü kaldığı için Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni tercih ettik. Buraya girişte Müzekart geçerli ve 2019 giriş ücreti 42 TL. Yaklaşık 1 saatte gezilebilen bir alan. Rehber eşliğinde gezilmesi önerilse de bireysel de girip gezebilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin Bazı Noktalarında İki Büklüm Yürüyüş

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin tarihi Asur kolonilerine kadar uzanıyor. İlk Hristiyanların da buraya yerleşip Roma askerlerinden saklandığı düşünülüyor. Şehir içindeki büyük silindir şeklinde sürgü kapılar da koridor geçitlerini açıp kapayarak güvenliği sağlıyor.

Derinkuyu’da Geçitleri Kapatan Sürgü Kapılar

Toplamda 17 kat olan şehrin 4 katı gezilmeye açık. İnce, dar, alçak koridorların ve merdivenlerin birbirine bağladığı küçük odacıklar, yemek alanları, kiliseler, su kuyuları, toplantı odaları, şarap imalathaneleriyle çok etkileyici bir yaşam alanı oluşturuyor. Klostrofobisi olanlar için biraz zorlayıcı olabilir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

İPUCU: İnerken ve çıkarken aynı dar merdivenler kullanılıyor. Merdivenlerden inmeye ve çıkmaya başlamadan seslenmeniz gerekli, yoksa 2 grup yol ortasında karşılaşıyor ve rehberler rehbersiz gezdiğiniz için azarlayabiliyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ndeki Yoğun ve Çift Taraflı Merdivenlerden Biri

One Comment

 • M. Nejat Dolgun

  Hevesiniz ve emeğiniz çok kıymetli…

  yol hikayelerinizle de zihinlerdeki kalıcılığı desteklemeyi deneyin bence…

  17 katlı şehirdeki diğer 13 kat kiraya verilmiş olabilir mi (!)
  Belki de kimi ziyaretçileri “kendi meraklarının sonuçlarından ”
  koruyamamak endişesi ile kısıtlanıyor olabilir….
  Rastgele…
  Nejat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.