İstanbul

Balat Oyuncak Müzesi

İstanbul’da en çok bilinen oyuncak müzesi büyük olasılıkla Anadolu Yakası’ndaki müzedir, size bir tane de Balat’ta olduğunuz söylesek? Tabii Anadolu Yakası’ndaki kadar büyük olmasa da çocukluğunuza yolculuk yapacağınızı, içeride saatlerce kalmak isteyeceğinizi söyleyebiliriz. Aile olarak gezecekseniz de ailenizin tüm fertlerinin kendi dönemlerinden bir parça bulacağı Balat Oyuncak Müzesi’ne götürmek istiyoruz sizi. Burası 3 kuşağın bir arada vakit geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği, dede-nine, anne-baba ve torunu adeta bir zaman makinasında çocukluklarına doğru yola çıkarırken, birbirlerine kendi dönemlerinin oyuncaklarını, filmlerini anlatmanın da keyfini yaşatacak türden özel bir müze. 

Bir yanda eski bebek, araba, kurşun asker ve 80’lere ait tarihi koleksiyonların olduğu, diğer yanda ise modern lego koleksiyonlarının yan yana olduğu kuşaklar arası bir müzeden bahsediyoruz sizlere. 😊

Balat Oyuncak Müzesi
Balat Oyuncak Müzesi

Balat Oyuncak Müzesi Hakkında

Balat Oyuncak Müzesi henüz çok yeni sayılabilecek bir tarihte, 13 Haziran 2021’de Timur İnçoğlu tarafından kurulmuş. 17.000 parça oyuncak ve 17 kategori bulunan müzede, 3500 parçalık kurşun asker koleksiyonu, film sahnelerinin canlandırıldığı el yapımı dioramalar, teneke oyuncaklar, gemi ve uçak maketleri, diecast araba koleksiyonu, 1940’lar itibariyle porselen ve plastik bebekler, lego koleksiyonu, çizgi film ve animasyon karakterleri, disney karakter heykelleri, Guillermo Forchino’nun özel heykel koleksiyonu, 1:24 ölçekli hareketli tren ve istasyon sahnesi, Tamiya’nın Motosiklet maketleri, 1:1 ölçekli Hazerfan Çelebi Kanadı, 1950’ler itibariyle pedallı çocuk araçları ve scooter, el yapımı Hacivat ve Karagöz tasvirleri, Eyüp oyuncakları koleksiyonu ve çok daha fazlası bulunuyor.

Çocukluğumuzda arkadaşlarımızla sosyalleşmemizi sağlayan, düş gücümüzü, hayallerimizi geliştiren, bilişsel ve fiziksel gelişimimize katkı sağlayan ve yol arkadaşlarımız olan oyuncakların, film kahramanlarının tarihine tanıklık etmemiz amacıyla kurulan bir müze olması dolayısıyla burayı çok sevdiğimizi belirtmeliyiz. 

Balat Oyuncak müzesi Giriş Katı

Balat Oyuncak Müzesi’nde Neler Görülebilir?

Müzenin giriş katında nadir oyuncaklar, eşsiz döküm (diecast) arabalar, detaylı bebek evleri, popüler ve klasik çizgi filmlerin sahneleri ile zenginleşen, 50 yıllık geçmişe sahip koleksiyon yer alıyor, üst katta ise hayranlıkla ve hayallere dalarak izlemeyi çok sevdiğimiz dev tren konseptiyle süslenmiş, 7den 70 e her yaş grubuna hitap eden koleksiyonlar yer alıyor. 

3500 adet tarihi kurşun asker koleksiyonunda askerlerin giysilerini, Napolyon’un tahta çıktığı anı, Çanakkale Savaşı ve Osmanlı padişahlarını görebiliyoruz. Buradan sinema bölümüne geçiyoruz ve çeşitli film karakterlerini burada görüp film tarihinde yolculuğa çıkıyoruz. Chucky’den Titanic’in batış sahnesine, Jurassic Park’tan Jaws ‘a, E.T.’den Star Wars’a sinema karelerini yeniden yaşıyoruz.

Balat Oyuncak Müzesi'nde Film Canlandırmaları
Balat Oyuncak Müzesi’nde Film Canlandırmaları

Müzede yurt dışından gelen pek çok oyuncak sergileniyor. Örneğin Belçika’dan gelen Tenten’in maceraları bölümü, Yüzüklerin Efendisi, Star Wars, Batman, Superman, Scooby Doo, Susam Sokağı, Hayalet Avcıları, Disney film kahramanları, Harry Potter, Şirinler, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Oyuncak Hikayesi film dioromaları, araba koleksiyonu, Red Kit, Dracula, Heidi gibi pek çok film ve kahramanın maketleri, modelleri ve dioramaları yer alıyor. Bunların yanında Karagöz-Hacıvat bölümünde geleneksel kültürümüzü de yeni neslin tanımasına olanak sağlayacak bir sahne gösterim alanı bulunuyor. Karagöz-Hacıvat ve yan figürleri ile dönemin kültürel unsurlarını, giysilerini görebilme imkanı sağlanıyor.

Balat Oyuncak Müzesi Üst Katı

Balat Oyuncak Müzesi’nde Neler Yapılır?

1000 metrekare alan üzerine kurulu müzede, tarihi ve tematik oyuncakların yanı sıra, atölyesinden tiyatrosuna kadar, çocuklarınızla bir gününüzü geçirebileceğiniz etkinlik alanları da yer alıyor. Çömlek atölyesinden ahşap atölyesine, boyamalardan ebru sanatına, yetişkinlere ve çocuklara yönelik 20 çeşit atölye bulunuyor . Yani buraya gelen biri ressam da olabilir çömlek ustası da. 😊 

Çocukluğunuza, hayallerinize, düşlerinize nefes aldırma imkanı sağlayan, atölyelerle de bunları üretim pratiğine geçirme imkanını bizlere sağlayan bu güzel ve değerli müzeyi gezmenizi tavsiye ediyoruz. Gezdikten sonra müze kafede dinlenebilir veya çocukluğunuzun bakkallarında gördüğünüz oyuncakları ve nostaljik objeleri satın alabileceğiniz dükkanı da dolaşabilirsiniz.😊

Balat Oyuncak Müzesi Kafesi

ROTA ÖNERİMİZ:
Balat Oyuncak Müzesi çok büyük olmayan bir müze, eğer arkadaşlarınızla gidiyorsanız günün geri kalanında Balat Oyuncak Müzesi’nin yakınında yer alan Haliç Sanat Evleri’ni görebilirsiniz. Planınıza eklemek ve Haliç Sanat Evleri hakkında detaylı bilgi için HALİÇ SANAT – TARİHİ FENER EVLERİ yazımızı okuyabilirsiniz.

Balat Oyuncak Müzesi Nasıl Ziyaret Edilir?

Ziyaret saatleri her gün: 10:00 –20:00.

Ulaşım bilgisi ve bilet fiyatları için Balat Oyuncak Müzesi’nin internet sayfasını buraya tıklarak ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir