FAS

Suvayr (Essaouira) Gezi Rehberi

Fas’ın güneyinde, Atlas Okyanusu kıyısında, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki Suvayr şehrindeyiz. Marakeş ya da Fes gibi Fas’ın iç bölgelerindeki şehirlere kıyasla daha Avrupai olan Suvayr’da Portekiz etkisi görülebiliyor.

Suvayr (Essauira) – Fas

Suvayr’a nasıl gidilir?

Suvayr’a ulaşmak için Marakeş’ten tren veya otobüs bulabilirsiniz. Biz Fas turu yaparken araç kiralamıştık, bu sebeple aracımızla yaklaşık 3 saatlik (190km) bir yolculukla ulaştık. Şehrin tarihi merkezi surlarla çevrili ve şehre birçok kapıdan giriş mevcut. Aracımızı bu girişlerden birinin hemen dışındaki paralı bir otoparka bıraktık.

Suvayr’da kaç gün gezilir?

Suvayr’a günübirlik gitmek yeterli diyebiliriz. Yaya olarak birkaç saatte şehri gezip bitirebilirsiniz. Ancak gidiş dönüş toplam 6 saat yola ayırmak gerektiğini unutmamak gerekiyor. Eğer zamanınız bolsa, bir gece konaklayıp, şehrin akşamını da yaşayarak daha az yorucu bir gezi de tercih edebilirsiniz. Ayrıca gece hayatının Fas’ın birçok diğer şehrine göre daha canlı olduğunu ve alkol bulmanın daha kolay olduğunu duyduk.

Suvayr’da (Essauira) bir meydan- Fas

Suvayr Gezilecek Yerler

Suvayr’da görülecek noktalar arasında eski şehir merkezini ve liman bölgesini sayabiliriz. Marakeş’in aksine sokakları daha geniş ve modern olan Suvayr şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunuyor. Şehrin kapılarını görüp çarşıda alışveriş yapabilir, cafelerde oturup kahve ya da meyve suyu içebilirsiniz. Fas’ın her yerinde olduğu gibi burada da camilerin turistik ziyarete açık olmadığını belirtelim.

Suvayr’da (Essauira) sokakları- Fas

Suvayr’ın liman bölgesi ise bambaşka bir dünya, kokusuna rağmen fotoğrafçılar için bir cennet. Mavi kayıklar, balık tezgahları, martılar, balık ağları, balıkçılar, surlar, surlardan denize atlayan çocuklar ve Atlas Okyanusu… Suvayr kapılarından en ünlüsü olan Bab El Marsa limana açılıyor. Üç büyük dinin sembolleri bulunan bu kapı, Suvayr’da farklı inançların bir arada yaşayışını temsil ediyor.

Suvayr (Essauira) Limanı- Fas

Suvayr’da denize girilir mi?

Madem okyanus kıyısında, acaba yüzebilir miyiz, mayoları getirelim mi diye merak edenler için cevabımız evet olacak. Uzun, geniş bir kumsalı bulunan şehirde biz girmesek de özellikle yerel halktan okyanusun keyfini çıkaran epey kişi vardı. Mayo, bikiniyle denize giren, güneşlenenler olduğunu da belirtelim, bu konuda herhangi bir yasak ya da engel bulunmuyor.

Suvayr (Essaouira) Plajı – Fas

Suvayr’ın tadını yaklaşık 5-6 saat çıkardıktan sonra tekrar aracımıza atlayıp Marakeş’e geri dönüyoruz. Bu kadar yol çekmeye, günübirlik gitmeye kesinlikle değer. Ayrıca yollarda keçili ağaç manzaralarına rastlamak da cabası 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir