FAS

Fas Çöl Turu ve Kampı

Fas’a gelince yapılması gereken aktivitelerden biri Sahra Çölü‘ne gitmek ve mümkünse çöl kampında bir gece geçirmek. Mısır’dan başlayıp Fas’a kadar uzanan, dünyanın en büyük kum çölü olan Sahra Çölü’nü görmek, çölde develerle gezmek ve çölde gecelemek oldukça etkileyici, keyifli ve eşsiz bir deneyim.

Peki oldukça eşsiz ve keyifli bir deneyim olan çöl turu nerede yapılır? Çöl turunda neler yapılır? Hangi aktiviteler vardır? Gece çölde kamp yapmak nasıl bir deneyim? gibi birçok sorunun cevabını bu yazıda kendi deneyimlerimizle aktarmaya çalıştık.

Sahra Çölü – Fas

Fas’ta Çöl Turu Nereden Yapılır

Fas’ta Sahra Çölü’nü görmek istiyorsanız, doğru adres Merzouga. Marakeş’e daha yakın Zagora Çölü’nde de turlar düzenleniyor ancak uçsuz bucaksız çöl manzaraları ve çöl tepeleri için Fas’ın doğusunda bulunan Merzouga’yı tercih ediyoruz biz.

Marakeş’ten Merzouga’ya günübirlik, 1 gecelik ya da 3 gecelik, ulaşımı da dahil eden turlar ayarlayabilirsiniz. Bizde araç olduğu için Merzouga’ya kendimiz gittik. Turu da daha önce internetten ayarladık. Merzouga’da ailesiyle çöl turizmi ile geçinen bir Berberi olan Houssain ve ekibi bu turda rehberliğimizi yaptı. Çöl aktiviteleri, çay ikramı, akşam yemeği, kahvaltı ve gece kampı dahil, kişi başı 27 Euro’ya ayarladığımız tek gece konaklamalı tur opsiyonunu tercih ettik.

Sshra Çölü – Fas

Yalnız buraya Marakeş’ten ulaşım için kat edeceğiniz yolun oldukça uzun olduğunu da belirtelim. Araba ile 9 saatlik bir yol kat ederek Marakeş’ten Merzouga’ya akşam üzeri saat 4 gibi vardık. Ertesi sabah da buradan ayrılıp bu sefer Fes’e doğru 7,5 saatlik bir yola çıktık. Bu yüzden bu tura bizim gibi kiralık aracınızla gidecekseniz, birden fazla şöför olmasında fayda var.

Fas Çöl Turu Aktiviteleri

Çöl turu için heyecanlıyız, Houssain hepimize başımıza takmamız için kumdan koruyan örtüler getirdi ve poşu gibi bağladı. Öğlen sıcağı ve yakıcı güneş geçtikten sonra develerle yola koyuluyoruz. Houssain bizi bir arkadaşına emanet ediyor ve kendisi ATV ile kamp alanına gidiyor. Biz de Berberi rehberimizle birlikte, Sahra Çölü’ne doğru tek sıra deve kervanı yapıp, gün batımını izleyeceğimiz noktaya doğru yola koyuluyoruz.

Sahra Çölü Turu

Develerle gitmek en başta tedirgin edici olsa da zamanla alışıyoruz. Ancak çöl tepelerine çıkıp inerken içimiz hop etmiyor da değil 🙂 Develerle yol aldıkça evler ve tek tük ağaçlar arkamızda kalıyor, kum çoğalıyor. Bir noktadan sonra 360 derece sadece kum tepelerini görüyoruz. Gerçekten çok etkileyici bir görüntü, daha önce hiç deneyimlemediğimiz bir his. Açıkçası beklentimiz bir sürü farklı turist grubunu görmekti etrafta, ama hiç öyle olmadı, sadece biz oradaymışız gibi gezdik, arada sırada ufukta başka kervanların silüetini gözlemledik, o kadar.

Sahra Çölü’nde Deve Turu

Yaklaşık 1 saat develerle yol aldıktan sonra gün batımı noktasına geliyoruz. Güneşin batmasına daha 1 saat varken Sahra Çölü’nün kumlarına ayaklarımızı basıyor ve yanımıza aldığımız sularımızı içiyoruz. İlk aktivitemiz sandboarding. Snowboard gibi bir board üzerinde kum tepelerine çıkıp aşağı kayıyoruz, ama ayakta yapmaya cesaret edemediğimiz için oturarak kayıyoruz ancak 🙂 Kumda tepelere çıkmak zaten zorken bir de board’u taşımak işkence gibi olsa da kumda aşağı kaymak da bir o kadar zevkli.

Güneş kum tepelerinin arkasında kaybolurken biz de yüksekçe bir tepede oturup güneşin batışını seyrediyor, bir yandan da fotoğraf çekiyoruz. Sahra Çölü’nde gün batımı izliyor olduğumuz gerçeğine bir kere daha hayran kalarak tekrar develerimize binip kampa doğru yola çıkıyoruz.

Sahra Çölü Gün Batımı – Fas

Birden çok gece kalacaksanız farklı aktiviteler de bu turlarda mevcut. Çöl yerlilerinin kültürünü inceleyebilir, büyük vahalarda göllerden su içip ağaç gölgelerinde serinleyebilir, fosil örnekleri görebilir, otantik alışverişler yapabilirsiniz. Ve tabi daha uzun deve kervanlarında bulunabilirsiniz.

Develer – Sahra Çölü / Fas

Sahra Çölü’nde Kamp Yapmak

Çöl kampı konusunda çekincelerimiz olsa da beklentilerimizi aşan bir deneyim oldu. Kamp alanı birkaç tane büyük çadır ve ortasında bir avludan oluşuyor. Su, tuvalet gibi imkanlar sağlanmış, hijyenik açıdan bir sorun yaşamadık. Akrep, yılan, böcek gibi herhangi bir canlıya da denk gelmedik.

Fas’ta Çöl Kampı

Fas’ın meşhur yemeği Tajin ile akşama başlıyoruz. Yanında salata, çorba ve nane çayı eşlik ediyor. Yemekler beklemediğimiz kadar lezzetli. Biz yemeklerimizi yerken kampımızın ortasında ateş yanıyor ve Houssain ile ailesi bize Berberi müzikleri yapmaya başlıyorlar. Bir yandan davul, tef, kastanyet çalıyor bir yandan da şarkı söylüyorlar. Yemekten sonra biz de onlara katılıyoruz, çalgıları elimize alıp ritim tutuyoruz. Hatta bir noktadan sonra Türkçe şarkılarla eşlik ediyoruz onlara.

Fas’ta Berberi Müziği

Müzik bitince kamp alanının dışında çıkıp kumlara seriliyor ve gökyüzünü izlemeye başlıyoruz. Gerçekten sayısız yıldız bize göz kırpıyor. Yıldız kayması görecek miyiz diye aranırken çöl gecelerinin soğuk havası basıyor ve yorgunluğun da etkisiyle çadırlarımıza çekiliyoruz. Neyse ki çadırların içi dar değil, ayakta durulabilecek kadar geniş ve yataklar da uyuyabileceğimiz kadar rahat.

İPUCU: Çöle gelirken mutlaka spor ayakkabısı giymenizi, yanınıza akşam ve sabahın erken saatleri için uzun kollu giysiler almanızı tavsiye ederiz. Çölde kumlarda terlik ya da sandaletle ayaklarınız kavrulabilir ve her ne kadar gündüz sıcak olsa da üzeriniz inceyse gece olduğunda üşüyebilirsiniz. Bizden söylemesi 🙂

Sabah gün doğumu için uyandırılıyoruz. Bir yandan güneşin doğumunu izlerken bir yandan da kahvaltımız hazırlanıyor. Çölde güne güzel bir kahvaltıyla başladıktan sonra dönüş yolu için tekrar bizi bekleyen develerimize biniyoruz. Yaklaşık 30 dakikalık bir deve yolculuğu sonrası Merzouga’dayız. Houssain ile vedalaşıyor ve Sahra Çölü’nü arkamızda bırakarak yollara düşüyoruz.

Sahra Çölü Anısı – Fas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir