Çanakkale,  TÜRKİYE

Assos’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Sakin Koylar

Assos… Temiz havası, antik atmosferi, tertemiz denizleri ve eşsiz doğal güzellikleriyle kalbimizde ayrı bir yere sahip. Daha önceki yazılarımızda Assos’taki ana akım sahillerden (Kadırga koyu ve Akliman plajı gibi) Assos Gezi Rehberi yazımızda bahsetmiştik. Assos’ta sakin koy nerededir? diye düşünüyorsanız bu yazı tam size göre. O zaman fazla oyalanmadan ismi çok duyulmamış ancak bir o kadar etkileyici Assos sakin sahillerini beraber keşfedelim mi?

Kuruoba Koyu

Google maps’te arattığınızda ‘Kuruoba koyu’ olarak bulamazsanız şaşırmayın. Bu koy Kuruoba köyünün sahil kısmını tarif ediyor. Kuruoba köyüne geldikten sonra Keçi Kamping ya da Assos Bianca Beach&Otel’e doğru giderseniz tertemiz ve sakin bir koyla karşılaşacaksınız. Burada isterseniz kendi şemsiyenizi açıp oturabilirsiniz ya da bu bahsettiğimiz tesislerin imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Assos – Kuruoba Koyu

Assos’ta şezlong ve şemsiye ücretlendirmesi Yunanistan’daki gibi; tesiste yiyecek ya da içecek harcaması yaptığınız sürece ek şezlong/şemsiye ücreti talep edilmiyor. (Her tesisin kendi uygulaması farklı alabildiği için, gitmeden önce teyit etmenizi öneririz.)

Biz Bianca Beach&Otel’de iskele keyfi yapmayı tercih ettik. Oldukça sakin olan sahilde merdivenle iskeleden denize ayakkabı olmadan girmek mümkün ancak sahilden giriş taşlı olduğu için kişisel tercihinize göre ayakkabı açısından tedbirli olmak isteyebilirsiniz. Deniz dalgasız, derinlerde canlılığını koruyan taşlı bir deniz… Tesis ise fiyatları makul, kokteyle kadar birçok çeşit barındıran, ancak internet servisi ve kredi kartı ödeme imkanı olmayan bir yer. Bu yüzden gelirken mutlaka yanınızda nakit bulundurun.

Assos – Bianca Beach&Otel plajı

Biz bu koyu çok sevdiğimiz için normalde yapmayacağımız şekilde buraya iki gün geldik ve hiç pişman olmadık. Hatta bir de drone havalandırıp bu koyu bir de kuşbakışı görüntüledik. Sakin koy arayanlar için iyi bir tercih olacağına inanıyoruz.

Assos – Bianca Beach&Otel plajı

Yeşil Liman Sahili

Deniz severler olarak şarap ve gün batımının yeri de bizde farklı. Yeşil Liman sahilini hedef aldığımızda da yol üzerinde Doseluna Şarap Fabrikası’na rastlayacaksınız. Vaktiniz olursa burada şarap tadımı yapıp bağları gezebilirsiniz. Yola devam ettiğinizde ise bahsettiğimiz ıssız tesissiz Yeşil Liman sahiline ulaşacaksınız. Buranın denizi azıcık kestaneli ama tertemiz, sahili taşlık olan sakin bir koy. Yanınızda sandalyeniz şemsiyeniz varsa güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer. Yine Yeşil Liman’da da sakin bir Assos sahili bulmuşken drone ile güzel kareler çekme şansı yakaladık.

Sivrice Koyu

Assos’ta aslında yerellerin uğrak yeri olan bu koyda birçok tesis seçeneğiniz mevcut. Burada birkaç tesisi deneme şansımız oldu ve bunlardan Kafadar Beach Club ve Taşhan Otel’in tesislerinden oldukça memnun kaldık. Buralarda yine Yunanistan usulü şezlongları ve şemsiyelerden ek ücret alınmıyor, sadece yediğiniz içtiğinizi ödüyorsunuz ancak bu koy üzerinde birçok tesis var ve ne yazık ki hepsi aynı koşullarda çalışmıyor, bazısı giriş ücreti talep edebiliyor, girmeden sormanızı öneririz.

Sivrice koyunun denizi de diğer sahillerdeki gibi deniz canlısı açısından zengin, oldukça keyifli bir deniz sefası vadediyor. Kafadar Beach Club deyince ‘club’ kültürü aklınızda canlanmasın, zira oldukça sakin, yemekleri lezzetli, çalışanları güler yüzlü, denize ulaşımı oldukça pratik bir tesis. Sahil kenarındaki koltuklarda priz desteği de bulunuyor, tatile iş getirenlerin de yardımına koşacağı muhakkak 🙂 Aracınızı yolun karşısına park ederek mekana ulaşabilirsiniz.

Assos – Kafadar Beach Club

Taşhan Otel ise standart iskelesi olan şemsiye/şezlong temini olan bir tesis. Sakinliği ve rahatlığı ile oldukça güzel bir gün geçirebileceğiniz, mekanın güzel yemeklerini deneyebileceğiniz kafa dinlemek için ideal bir yer. Sakin bir gün geçirmek isterseniz Taşhan Otel seçeneğinin de aklınızda olmasını öneririz.

Assos – Taşhan Otel

Assos Sahil Yolu

Küçükkuyu’dan Assos’a doğru giderken sahil yolunda Sazlı köyünün altında kalan Sazlı Altı mevki olarak geçen bir sahil boyuyla karşılaşacaksınız. Burada denize girmek için birden çok tesis mevcut. Biz Cihat Usta’nın yeri Leb-i Derya’yı tercih ettik. Burada da yine şezlonglar yiyecek içeceğinizden ayrı olarak ücretlendirilmiyor. Küçük taşlı sahili ve durgun serin denizi ile oldukça keyifli bir durak noktası. Yalnız burası diğer koylara göre daha yol üstü olduğu için özellikle yerel halkın uğrak noktalarından biri. Bu sebeple diğer sahillere göre biraz daha kalabalık olabiliyor. Bunun yanı sıra arkadaki tepe sebebiyle bu sahilde güneş diğer koylara göre biraz daha erken batıyor. Gölgede yüzmenin de avantajları var tabii artık bu noktada siz keyfinize göre karar vereceksiniz:)

Assos – Cihat Usta’nın yeri Leb-i Derya

Assos – Sokak Ağzı Plajı

Son olarak Sokak Ağzı Plajı’ndan bahsetmek istiyoruz ancak burası diğer noktalara göre daha popüler ve kalabalık. Oldukça fazla tesis ve kalacak yer barındıran bu sahile sezon dışı gelirseniz, belki daha az kalabalık olması mümkün olabilir. Biz şöyle bir bakarak geçmeyi tercih ettik.

Assos – Sokak Ağzı Plajı

Sizlere Assos’tan sakin koyları gezebildiğimiz kadarıyla kısaca derlemeye çalıştık. Bunun yanı sıra Assos’ta birçok kamp seçeceği bulunuyor. Daha önce bahsettiğimiz Keçi Kamping, Neverland Camping ve Kozluyalı Glamping gibi noktalar mevcut. Arabanızla geliyorsanız kalmasanız da göz atmak isteyebilirsiniz. Nihayet Assos’taki sakin koy arayışımızın sonuna geldik. Farklı rotalarda buluşmak üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.